Başkan Barzani: ABD ve koalisyon Kürtler için rol oynamalı

Suriye’deki Kürtlerle ilgili endişelerini bir kez daha dile getiren Başkan Barzani, ABD ve koalisyon güçlerinin, Kürt milletinin korunması için rol oynaması gerektiğini vurguladı.

K24 - ERBİL

ABD’nin Erbil Başkonsolosu Steven Fagin’le görüşen Başkan Mesud Barzani, ABD ve koalisyon güçlerinin, Kürt milletinin korunması için rol oynaması gerektiğini söyledi.

Başkan Barzani bugün ABD’nin Erbil Başkonsolosu Steven Fagin’le yaptığı görüşmede, Suriye’nin durumu, olası bir savaş ve neticesinde yaşanacak felaketlerle ilgili uyarılarda bulundu.

Suriye’deki Kürtlerle ilgili endişelerini bir kez daha dile getiren Başkan Barzani, ABD ve koalisyon güçlerinin, Kürt milletinin korunması için rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Terörle mücadelede Kürt milletinin büyük bedeller ödediğini söyleyen Başkan Barzani, şimdi de ABD, koalisyon ve uluslararası toplumun gözleri önünde Kürtlerin yeni bir felaket yaşamasına izin vermemeleri gerektiğini ve bu konuda en büyük görevin ABD ve koalisyonda olduğunu belirtti.

Görüşmede ayrıca Irak’ın bazı vilayetlerinde yaşanan olaylar da gündeme geldi. Halkın taleplerinin yerine getirilmesini savunduklarını kaydeden Başkan Barzani, geçmişte yapılan yolsuzlukların yeni hükümete yüklenmesine de karşı olduklarını söyledi.

Gösterilerin, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi karşıtlığına evrilmeye çalışıldığına dikkat çeken Başkan Barzani, Abdulmehdi hükümetine destek verdiklerini dile getirdi.

Başkan Barzani dün ve bugün, ABD’nin Rojava’daki askerlerini çekmesiyle ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

Dün, Batı Kürdistan’daki son gelişmelerden çok endişeliyiz” ifadesini kullanan Başkan Barzani, yaşananlarla ilgili farklı kanallarla iletişim halinde olduklarını belirtmişti.

Başkan Barzani bugün ise ABD Başkanı Trump’a hitaben, “Sayın Başkan Donald Trump. Lütfen bilin ki Kürtler her zaman meşru haklarını savunmuştur. Peşmerge, DAİŞ’i mağlup etti ve Kürtler terörle mücadelede koalisyonun önemli bir parçası oldu. Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir. Teşekkür ederim” mesajını paylaştı.