ABD Senatosu'na yaptırım tasarısı

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye'ye uygulanması için Senato'ya sunacağı yaptırım yasa tasarısını Twitter'dan paylaştı.

HABER MERKEZİ

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye'ye uygulanması için Senato'ya sunacağı yaptırım yasa tasarısını Twitter'dan paylaştı.

Graham, Demokratlar ile anlaşmaya vardığını söyledi. 

Hazırlanan yasa tasarısına göre şu liderlere yaptırımlar uygulanacak:

  • Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 
  • Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay
  • Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar
  • Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  • Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak
  • Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 
  • Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Twitter'da #StandWithTheKurds (KürtlerleBirlikteDurun) etiketini de kullanmaya başlayan Graham, şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Medyadaki haberler doğruysa ve Türkiye Suriye'nin kuzeyine girdiyse, bir felaket yapım aşamasında demektir. Trump yönetimi tarafından utanmazca terk edilen Kürt müttefiklerimiz için dua edim. Bu hamle DAİŞ’in dirilişini garanti eder."

ABD Başkanı Donald Trump ise, bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kürtleri yok etmesinden kaygı duyup duymadığı" yönündeki sorusuna "Bu olursa onun ekonomisini ortadan kaldırırım. Bunu daha önce bir kez Pastör Brunson ile yaptım. Umarım makul davranacaktır" yanıtını verdi.

ROJAVA’YA OPERASYON

Rojava’ya başlatılan operasyonu duyuran Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TSK, Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır” demişti.

Türkiye Savunma Bakanlığı, Rojava’ya yönelik operasyon kapsamında kara harekatının başlatıldığını bildirdi.