Trump: Kürtlerin yaptıklarını takdir ediyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Kürtlerin yaptıklarını takdir ettiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

ABD Başkanı Donald Trump, Kürtlerin yaptıklarını takdir ettiğini söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “General Mazlum Abdi ile konuşmamdan gerçekten zevk aldım. Yaptıklarımızı takdir ediyor. Ben de Kürtlerin yaptıklarını takdir ediyorum. Belki de Kürtlerin petrol bölgesine gitme zamanı gelmiştir” dedi.

Trump açıklamasına şöyle devam etti:

“Dün Türkiye ve Kürtlerle ilgili yaptığım konuşmamda petrol sahalarından söz ettim. Kürtlerin yardımı ile DAİŞ’ten buraları devraldık. DAİŞ’in buralardan yeniden canlanmasına ve alanlara sahip olmasına asla izin vermeyeceğiz.”

Öte yandan, Newsweek'e konuşan ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) bir üst düzey yetkili, Washington'un yaklaşık 30 Abrams tankını askeri personelle birlikte ABD öncülüğündeki DAİŞ'le mücadelede yer alan Kürt güçlerin kontrol ettiği, verimli petrol sahalarının bulunduğu Fırat’ın doğusuna göndermeyi planladığını, bunun için Beyaz Saray'ın onayının beklendiğini ifade etti.

ABD'li yetkili, büyük ölçüde Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) bu petrol sahalarının güvenliğini sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Yetkili, tank sevkiyatının DAİŞ'in yanı sıra Suriye hükümetini, İran'ı ve onların silahlı müttefik milislerini doğudaki petrol sahalarından uzak tutma amacı taşıdığının altını çizdi.

Trump, dün yaptığı açıklamada "Şu anda bölgedeki ülkeler, Türkiye-Suriye sınırındaki polislik faaliyetlerine yardım etmek için tüm sorumluluğu üstlenmeli. Diğer ülkelerin de bu bölgeye dahil olmalarını istiyoruz. Petrolü güvence altına aldık bu nedenle de az miktarda ABD askeri, petrol olan alanlarda kalacak" demişti.