DAİŞ’lilerin aileleri Kerkük’teki kampa yerleştiriliyor

Kerkük il idaresinin DAİŞ mensuplarının ailelerini il sınırları içerisinde kurduğu kampa yerleştirmesi tedirginliğe yol açtı.
kurdistan24.net

K24 - KERKÜK

Kerkük il idaresinin DAİŞ mensuplarının ailelerini il sınırları içerisinde kurduğu kampa yerleştirmesi tedirginliğe yol açtı.

Eşleri ve babaları terör örgütü DAİŞ saflarında ölmüş aileler, kamyonlarla söz konusu kampa getirilmelerinin ardından, evlerine dönmelerine izin verilmiyor.

Kerküklü yetkililerin birçoğu, DAİŞ’lilerin ailelerin il sınırları içerisindeki kampta olmasını endişe verici bir durum olarak görüyor.

DAİŞ’lilerin çocuklarının bu kamplarda eğitildiği iddiaları da endişelerin artmasına neden oluyor.

Kampta kalanlardan Samiha Ömer K24’e yaptığı açıklamada, “Hawice’ye gitmemize izin vermiyorlar. Siz DAİŞ’lilerin eşlerisiniz diyorlar. Ne yapalım?Babam, eşim ve kardeşim DAİŞ saflarında öldürüldü. Geri dönmemize izin vermiyorlar. Evimizi de yıktılar” dedi.

Kerkük idaresi tarafından kampa yerleştirilen İman Osman isimli kadın ise, “Eşim DAİŞ’liydi. 12 çocuğum var. Hawice’den buraya getirildik. Herkes bize siz DAİŞ ailesisiniz diyor” ifadelerini kullandı.

Kamplarda yaşayan DAİŞ’lilerin ailelerinden birçoğunun kimlik ve gıda formunun olmamasının sorun teşkil ettiği ifade ediliyor.