Gözlemevi: Rejim kamp kurulmasına engel oldu

Şam rejimine bağlı Kızılhaç’ın BM'nin Rojava’da yeni bir kamp kurmasına izin vermediği bildirildi.

HABER MERKEZİ

Şam rejimine bağlı Kızılhaç’ın BM'nin Rojava’da yeni bir kamp kurmasına izin vermediği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye rejimine bağlı Kızılhaç’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) Rojava’nın Girê Spî ve Serêkaniyê bölgelerinden göç edenler için yeni bir kamp kurmasına izin vermediğini açıkladı.

Gözlemevi, BM’nin kurmak istediği kampın Suriye rejim güçlerinin olduğu bölgelerdeki Haseke sınırları içerisinde yer aldığını belirtti.

Öte yandan Türkiye’nin askeri operasyonundan kaçan göçzede sayısının 300 bin olduğu, bunlardan 40 ailenin Haseke ile Til Temir arasındaki bölgelerde kurulan Waşokan Kampı’na yerleştirildiği kaydedildi.

Suriye rejim güçlerinin engellerinden dolayı bu kampa uluslararası ve bölgesel olarak henüz insani yardımın yapılmadığı belirtildi.

Öte yandan Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) bağlı Özerk Yönetim’in, Serêkaniyê ve Til Temir’den gelen göçzedeler için Haseke’nin batısında yeni bir kamp inşa ettiği bildirilmişti.

Kamp yetkilileri ayrıca, kampı Özerk Yönetim, Kürt Kızılayı (Heyva Sor) ve Rojava kurumlarının imkanlarıyla yaptıklarını ve uluslararası kuruluşların herhangi yardımının söz konusu olmadığını da aktarmıştı.

ABD’nin bölgeden çekilmesiyle birlikte, Türkiye ve kendisine bağlı silahlı gruplar, Rojava’nın Serêkaniyê ve Girê Spî’ye yönelik 9 Ekim’de askeri operasyon gerçekleştirmişti.