Rusya: Şam ile Kürt güçlerin anlaşmasına destek vermeye hazırız

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya'nın Şam yönetimi ile Kürt güçler arasında diyalog kurulması için destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya'nın Şam yönetimi ile Kürt güçler (DSG) arasında diyalog kurulması için destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kürt güçlerin Suriye ordusuna katılma olasılığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Zaharova, Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) Suriye Ordusu'na katılımı meselesinin doğrudan Şam yönetimi ile Kürt güçler arasında çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Rusya'nın amacının bu diyaloğun kurulması için destek vermek ve ileride mutabakat sağlanması halinde bunların uygulanmasını garanti etmek olduğunu belirten Zaharova, olası bir birleşmenin formatının ise ilgili taraflar arasında belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Suriye ordusu, DSG'den kendilerine katılmak isteyenleri kabul edeceklerini duyurmuştu. Suriye İçişleri Bakanlığı da DSG'nin polis birimi olan 'Asayiş'i iç güvenlik birimlerine katılmaya çağırmıştı.

DSG, Suriye tarafından yapılan 'Orduya katılın' çağrısını reddederek "Safların birleştirilmesi, DSG’nin özel statüsü ve yapısını tanıyan ve koruyan siyasi bir anlaşmayla başlamalı" yanıtını vermişti.

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin de, DSG ile Suriye ordusunun birleşmesi konusunda Kürt güçler ile Şam arasında müzakereler yapılması için katkı sunmaya hazır olduğunu söylemişti.