ABD: Rus savaş uçağı alırlarsa yaptırımlarla karşılaşırlar

ABD Siyasi ve Askeri İşleri Sekreter Yardımcısı Clarke Cooper, Mısır'ın Rusya’dan savaş uçağı alması yaptırımlarla karşılaşacağının farkında olduğunu ifade etti.

HABER MERKEZİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'dan savaş uçağı almayı planlayan Mısır'ın yaptırımlarla karşılaşacağı uyarısında bulundu.

Dubai'de konuşan ABD Siyasi ve Askeri İşleri Sekreter Yardımcısı Clarke Cooper, Mısır'ın Rusya’dan savaş uçağı alması yaptırımlarla karşılaşacağının farkında olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Rus savaş uçaklarını alması halinde Mısır'ın Amerikan yapımı savunma sanayi ekipmanlarını gelecekte satın almasının riske gireceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper, bir mektup aracılığıyla Mısır Savunma Bakanı'na Rus Su-35 savaş uçaklarını alma kararını iptal etme çağrısında bulunmuştu.

Mektupta, Mısır'ın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’yla (CAATSA) karşı karşıya olabileceği belirtilmişti.

Rusya ile askeri işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan Mısır, bu yılın başında Rusya ile 2 milyar dolarlık bir Su-35 anlaşması imzalamıştı.

ABD, Mısır'a F-16 satışı gibi milyarlarca dolarlık askeri ve ekonomik yardım yapmıştı.

CAATSA NEDİR?

Kongre'nin 2017'de onayladığı CAATSA yasası, Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye son dönemlerde uygulanan yaptırımların önünü açmıştı.

Eylül 2018'de ise ilk kez Çin'in Merkezi Askeri Komisyonu'nun Cihaz Geliştirme Departmanı'na karşı CAATSA altında dolaylı yaptırım uygulandı.

Trump'ın Kongre'nin baskısıyla 2017'de imzaladığı yasa, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşı 2016'da Barack Obama döneminde uygulamaya konan yaptırımları güvence altına alıyor.

Yasa, ABD Başkanı'nın aralarında vize yasağı getirmek, ABD merkezli ithalat-ihracat bankasına (ABD Eximbank) erişimi engellemek, ABD finans kurumlarıyla işlemleri kısıtlamak ve ihracat ruhsatlarını iptal etmek gibi seçeneklerin olduğu 12 yaptırım maddesinden 5'ini seçmesini öngörüyor.

Ancak CAATSA, yaptırımlar için takvim oluşturulmasında belirleyici olmuyor, dolayısıyla ABD Başkanı Trump'ın yaptırımları süresiz erteleme yetkisi de bulunuyor.