Rusya’dan ABD’ye yaptırım tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugünkü basın toplantısında, şunları söyledi:

HABER MERKEZİ

ABD’nin, Mısır’ın Rusya’dan Su-35 savaş uçaklarını alması durumunda yaptırımla karşı karşıya kalabileceği uyarısını değerlendiren Zaharova, Washington’un böylelikle Kahire’ye kendi silahını dayattığını iddia etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugünkü basın toplantısında, şunları söyledi:

“ABD yetkililerinin, Rus S-35 savaş uçaklarını alma olasılığını değerlendirdiği için Mısır’a yaptırım uygulama yönündeki doğrudan tehditleri dikkatimizi çekti. Bu, saldırgan davranışın yeni bir örneği. Maalesef bu, Washington’un mevcut tarzı.”

ABD’nin, Rusya’nın diğer ülkelerle ilişkilerini geliştirmesine engel olmak için her yola başvurduğunu kaydeden Zaharova, “Anladığımız gibi, Washington’da bu konseptin arkasında duran ideologlar, bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor. Bir yandan, Rusya’ya zarar vermek, anlaşmalarını bozmak, diğer yandan da yabancı alıcılara kendi silahını dayatmak” dedi.

Zaharova, “Politik baskı ve agresif söylem ile sadece kendine zarar verilir. Neden böyle yapıyorlar? Çünkü silahları rekabete dayanamaz” şeklinde konuştu.

“Neyi nereden alacağını belirleme yetkisini Washington’a verenler, bağımsızlıklarından bir parçayı ABD’ye feda edenler ve kazancı kaçırmayı kabul edenlerin sayısı giderek azalıyor” diyen Zaharova, “Mısırlı dostlarımız gibi, Rusya’nın partnerlerinin büyük kısmı bağımsız kararlar almayı tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'dan savaş uçağı almayı planlayan Mısır'ın yaptırımlarla karşılaşacağı uyarısında bulunmuştu.