Bogdanov: DSG’nin Suriye ordusuna katılmasını bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Moskova'nın Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) en kısa sürede Suriye ordusuna katılmasını beklediğini ifade etti.

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Moskova'nın Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) en kısa sürede Suriye ordusuna katılmasını beklediğini ifade etti.

Gazetecilere konuşan Mihail Bogdanov, "DSG Suriye ordusuna ne zaman dahil olabilir?" şeklindeki soruya, "Umarız olur. Ne kadar erken, o kadar iyi" yanıtını verdi.

Rusya'nın Kürtler ile Suriye hükümeti arasında diyalog kurulmasına destek vereceğini dile getiren Bogdanov, "Suriye'nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve birliğine saygı ilkeleri temelinde barışçıl çözüme ilgi duyan tüm taraflarla iletişim halindeyiz" şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin de DSG ile Suriye ordusunun birleşmesi konusunda Kürt güçler ile Şam arasında müzakereler yapılması için katkı sunmaya hazır olduğunu söylemişti.

K24’e konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Suriye’nin tüm bileşenleri gibi Kürtlerin de haklarının anayasa yoluyla korunacağını belirterek, “Moskova, Suriye’nin geleceği konusunda Kürt güçlerle diyalog halinde” demişti.

Lavrov, “Bazı bölgelerde çalışmaların sonuna kadar götürülmesi gerekiyor. Burada en önemli husus, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içindeki Kürt muhataplarımızın tutarlı olması” ifadelerini kullanmıştı.

DSG, Suriye tarafından yapılan 'Orduya katılın' çağrısını reddederek "Safların birleştirilmesi, DSG’nin özel statüsü ve yapısını tanıyan ve koruyan siyasi bir anlaşmayla başlamalı" yanıtını vermişti.