Zaharova: ABD ‘Vahşi Batı’ zamanlarına döndü

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington’ın dış politikada ‘Vahşi Batı” zamanlarının protokol normlarına döndüğünü söyledi.

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington’ın  dış politikada ‘Vahşi Batı” zamanlarının protokol normlarına döndüğünü söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Washington’a yaptığı ziyaretin ardından ABD yönetiminin yayınladığı fotoğrafı Sputnik’e değerlendirdi.

“Burada, şu anki Amerikan gerçekliğinin anlaşılması gerektiğini düşünüyorum” diyen Zaharova, şunları kaydetti:

“Hem Dışişleri Bakanlığı’nda hem de Beyaz Saray’da protokol inceliğinin gerektirdiği her şeyden yoksun kalma durumu var. Buna böyle diyelim. Bana öyle geliyor ki, birçok şey orta öğretim dönemlerinde sıkça okuduğumuz ‘Vahşi Batı’ zamanlarına geri dönüyor. Bugün, kuralların, geleneklerin, formalitelerin hakim olduğu geleneksel alanın prensip olarak ABD'de nasıl tamamen ikincil bir plana gittiğini görüyoruz.”

ABD yönetiminin servis ettiği fotoğrafta, Donald Trump Oval Ofiste bir masada oturuyor ve Sergey Lavrov yanında duruyor. Resmi görüşmelerdeki bu sıra dışı protokol şekli eleştirilere neden olmuştu.