Hindistan 10 yıl içinde en kalabalık ülke olacak

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Nüfus Raporu’na göre Hindistan önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en kalabalık ülkesi haline gelerek, Çin'i geride bırakacak.

HABER MERKEZİ

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Nüfus Raporu’na göre Hindistan önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en kalabalık ülkesi haline gelerek, Çin'i geride bırakacak.

UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak’ta Hindistan’da tahminen 67 bin 385 bebek doğdu.

Hindistan ile Çin (46 bin 299), Nijerya (26 bin 39), Pakistan (6 bin 787), Endonezya (13 bin 20), ABD (10 bin 452), Demokratik Kongo Cumhuriyeti (10 bin 247) ve Etiyopya’dan (8 bin 493) toplam küresel doğum sayısının en az yarısını oluşturuyor.

ÖNÜMÜZDEKİ 10 YIL İÇİNDE ÇİN’İ GEÇECEK

BM Dünya Nüfus Raporu’na göre Hindistan’ın önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en kalabalık ülkesi haline gelerek, 2027’de Çin’i geçeceği tahmin ediliyor.

UNICEF her yıl ocak ayının ilk gününde doğan bebeklerin sayısını kamuoyuna açıklıyor. UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, örgüt tarafından yayımlanan resmi açıklamasında, “Takvimler her yıl ocak ayını gösterdiğinde, her bir çocuğun kendi hayatına başlama olasılığını ve potansiyelini bizlere hatırlatır; tabii ki kendilerine bu şans tanınırsa” ifadelerini kullandı.

MİLYONLARCA BEBEK YETERSİZ KOŞULLAR YÜZÜNDEN ÖLÜYOR

Geçtiğimiz 30 yıl içerisinde, dünya genelinde 5’inci yaş gününden önce ölen çocukların sayısı yarıdan fazla azaltılarak, çocukların hayatta kalma oranında dikkate değer bir ilerleme kaydedildi.

Yeni doğanlar konusunda daha yavaş bir ilerleme yaşandı. İlk ayda ölen bebekler, 1990’da yüzde 40 iken 2018’de 5 yaşından küçük çocuklar arasındaki tüm ölümlerin yüzde 47’sini oluşturuyordu.

Hükümet verilerine göre, yeni doğan evresinde yaklaşık 760 bin bebeğin öldüğü ve yaklaşık 3,5 milyon bebeğin erken doğduğu Hindistan’da, çocuk ölümleri büyük bir halk sağlığı sorunu olarak belirtildi. (Kaynak: Duvar)