İran’dan tazminat talep eden 6 ülkeye tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, düşürülen Ukrayna uçağında vatandaşlarını kaybeden ülkelerin açıklamalarına tepki göstererek, hadisenin siyasi malzeme haline getirilmemesini istedi.

HABER MERKEZİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, düşürülen Ukrayna uçağında vatandaşlarını kaybeden ülkelerin açıklamalarına tepki göstererek, hadisenin siyasi malzeme haline getirilmemesini istedi.

Musevi, yaptığı yazılı açıklamada Kanada, İngiltere, Ukrayna, İsveç, Hollanda ve Afganistan'ın dışişleri bakanlarının Londra'da gerçekleştirdiği toplantıya yönelik eleştirilerde bulundu.

Toplantıda yapılan bazı açıklamaların "hayret verici" olduğunu ifade eden Musevi, "Üzücü uçak hadisesi, siyasi hırslara malzeme yapılmamalıdır" dedi.

Musevi, İran'ın acılı ailelerin durumunu göz önünde bulundurarak, gönderilen heyetlerle açık ve kapsamlı bir iş birliği yürüttüğünü belirtti ve cesetlerin kimlik tespitinin yapıldığını, tüm taraflarla teknik incelemelerin sürdüğünü aktardı.

Kanada Dışişleri Bakanı’nın konsolosluk işlemleriyle ilgili yaptığı çağrıyı da şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade eden Musevi, Kanada heyetine vizelerinin 2 gün önce verildiğini söyledi.

LONDRA’DAKİ TOPLANTI

İran tarafından düşürülen uçakta vatandaşlarını kaybeden Kanada, İngiltere, Ukrayna, İsveç, Hollanda ve Afganistan'ın dışişleri bakanları, dün Londra'da bir araya gelmişti.

Ülkeler, toplantıda İran'dan beklentileriyle ilgili bir metin üzerinde anlaşmıştı.

Metinde, hayatını kaybedenlerin kimlik tespitlerinin haysiyet, şeffaflık ile uluslararası standartlara uygun olarak yapılması ve ailelerin, cenazelerin memleketlerine geri gönderilmesi isteklerine saygı gösterilmesi talep edilmişti.

Vatandaşlarını kaybeden ülkelere de açık, bağımsız ve şeffaf bir uluslararası soruşturma yapılması için çağrıda bulunulan metinde, İran'ın tazminat da dahil olmak üzere, kurbanların ailelerine yönelik tüm sorumluluklarını kabul etmesi istenmişti.

UÇAK FÜZEYLE VURULDU

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşürülmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, 11 Ocak'ta Ukrayna’ya ait yolcu uçağının "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.