Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığı’ndan coronavirüs açıklaması

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığı, Çin'in Vuhan kentinden yayılmaya devam eden yeni tip coronavirüs salgınıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

K24 - ERBİL

Sağlık Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi’nde coronavirüs salgınıyla ilgili herhangi bir vakayla karşılaşılmadığını bildirdi.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanlığı, Çin'in Vuhan kentinden yayılmaya devam eden yeni tip coronavirüs salgınıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir vakayla karşılaşılmadığı ve herhangi bir şikayetin bulunmadığı ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında, “Uluslararası standartlarda ve hastalığı önlemek için uygun rehberlik doğrultusunda vatandaşlarımızı yakından takip ediyoruz” denildi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip coronavirüs (2019-nVoC) nedeniyle can kaybı 81'e, enfekte kişi sayısı 2 bin 744’e yükseldi.

Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre Tibet Özerk Bölgesi dışında her eyalet, özerk bölge ve özel idari bölgeye sıçrayan coronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 80'e çıktı, enfekte kişilerin sayısı da 461’inin durumu ağır olmak üzere 2 bin 744'e ulaştı. 

Ayrıca, Hong Kong’da 8, Makau’da 5 ve Tayvan’da 4 vaka tespit edildi.

Virüsten etkilendiğinden şüphelenilenlerin sayısı 5 bin 794, enfekte kişilerle temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı da 30 bin 453 olarak açıklandı.