Kraliyet ailesinde bir ilk

Britanya'da kraliyet ailesindeki görevlerini bırakarak Kanada'ya yerleşen Sussex Dükü Prens Harry'nin Kraliyet Donanması'ndaki generallik görevine geçecek kişi belli oldu.

HABER MERKEZİ

Britanya'da kraliyet ailesindeki görevlerini bırakarak Kanada'ya yerleşen Sussex Dükü Prens Harry'nin Kraliyet Donanması'ndaki generallik görevine geçecek kişi belli oldu.

Kraliyet ailesinde bir ilk yaşanarak Donanma Generalliği görevine bir kadın seçildi. Kraliçe 2’nci Elizabeth ve Prens Philip'in tek kızı Prenses Anne görevi devralacak. 

Sunday Times'ın aktardığına göre 69 yaşındaki Prenses Anne, Kraliyet Donanması Deniz Piyadeleri Generali konumundaki ilk kadın olacak.

Kraliyet Donanması'nın eski generali olan Prens Philip'in bu görevle ilgili ilk tercihinin kızı Prenses Anne olduğu belirtildi. 

Kraliyet ailesinin çalışkan üyelerinden biri olduğu bilinen Prenses Anne'in bu görev dışında 65 askeri organizasyonda da çalıştığı biliniyor. 

Ocak ayında Prens Harry, Sentebale yardım kuruluşu için düzenlenen özel bir akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, kraliyet ailesinden çekilmekten "başka seçeneğinin kalmadığını" hissettiğini ama "kimseyi terk etmediklerini" belirtmek istediğini söylemişti.

Prens Harry, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kendim ve eşimle ilgili bu çekilme kararını kolayca vermedim. Yıllarca süren zorluklardan sonra aylar süren konuşmalar oldu ve biliyorum ki her zaman doğru seçimler yapmadım ama bu konuda gerçekten de başka bir seçenek yoktu."