Stoltenberg'den Esad’a: Saldırıları durdur

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İdlib'deki duruma ilişkin "Esad rejimine, masum insanların yaşamına mal olan tüm bu saldırıları durdurması" çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İdlib'deki duruma ilişkin, "Esad rejimine, masum insanların yaşamına mal olan tüm bu saldırıları durdurması" çağrısında bulundu.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, "İdlib'deki durum bugünkü görüşmede gündeme geldi. Şu anda (bölgede) gördüklerimiz, acımasızca kullanılan şiddetin, masum sivillere karşı aşırı saldırıların ve sivil hedeflerin ayrım gözetilmeksizin bombalanmasının sonucudur. Bunu kınıyoruz çünkü kabul edilebilir değil" diye konuştu.

İdlib'deki durumdan son derece endişe duyduğunu aktaran Stoltenberg, "Esad rejimine masum insanların yaşamına mal olan tüm bu saldırıları durdurması" çağrısında bulundu.

Stoltenberg, bugün, NATO savunma bakanlarının, "İttifakın Irak eğitim misyonunun genişletilmesi konusunda prensipte anlaştığını da" duyurdu.

NATO'nun ilk planda terör örgütü DAİŞ karşıtı koalisyonun bazı eğitim faaliyetlerini devralacağını anlatan Stoltenberg, bu ilk adımın ötesinde ne yapabileceklerini de görüştüklerini dile getirdi.

Stoltenberg, NATO'nun Bağdat hükümetinin davetiyle ülkede bulunduğunu ve hükümet istediği sürece burada kalacağını vurguladı.

Genel Sekreter, müttefiklerin daha geniş planda Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da neler yapabileceğinin de görüşüldüğünü kaydetti.

Stoltenberg ayrıca, Afganistan'da ABD öncülüğündeki barış görüşmelerine "tam destek" verdiklerini belirterek, Taliban'ın da bu süreçte şiddeti azaltma iradesi göstermesi gerektiğini ifade etti.