Bulgaristan Başbakanı: Kürtler dostumuz

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kürtleri dostları olarak bildiklerini ve Bulgaristan’da gözle görülür bir Kürt nüfusunun olduğunu belirtti.

K24 - MÜNİH

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kürtleri dostları olarak bildiklerini ve Bulgaristan’da gözle görülür bir Kürt nüfusunun olduğunu belirtti.

Başbakan Mesrur Barzani, 56’ncı Münih Güvenlik Konferansı kapsamında gittiği Almanya'nın Münih kentinde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir araya geldi.

Görüşmede, Irak ve Ortadoğu’daki gelişmelerin yanı sıra Kürdistan Bölgesi ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı.

Görüşmede konuşan Bulgaristan Başbakanı Borisov, Kürtleri dostları olarak bildiklerini ve Bulgaristan’da gözle görülür bir Kürt nüfusunun olduğunu söyledi.

Bulgaristan’daki Kürtlerin Bulgar toplumuyla güçlü ilişkileri olduğunu kaydeden Borisov, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Borisov, Kürdistan Bölgesi ile özellikle tarım, turizm ve enerji alanındaki ilişkilerini güçlendirmek istediklerini vurgulayarak, Başbakan Mesrur Barzani’yi Bulgaristan’a davet etti.

Terörle mücadelede daha fazla koordinasyonun gerekliliğine vurgu yapılan görüşmede, Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yerli ve yabancı yatırımcılara sağladığı kolaylıkları dile getirdi.

Başbakan, geçtiğimiz saatlerde ABD Enerji Bakanı Dan Brouillette ve Irak Savunma Bakanı Necah Şemmeri ile bir araya gelmişti.

Mesrur Barzani’nin konferans temasları çerçevesinde, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile de bir araya gelmesi bekleniyor.