AB'den İdlib'de itidal çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İdlib'de gerginliğin acilen durdurulması gerektiğini kaydetti.

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İdlib'de gerginliğin acilen durdurulması gerektiğini kaydetti. 

Borrell, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İdlib'de artan gerginlik acilen durdurulmalı. Gerginliğin uluslararası açık bir askeri çatışmaya dönüşme riski bulunuyor" ifadesini kullandı.

"Gerginliğin aynı zamanda kabul edilemez insancıl acıya yol açtığını ve sivilleri tehlikeye attığını" kaydeden Borrell, "AB tüm taraflara itidal çağrısında bulunuyor ve tüm can kayıplarından dolayı üzüntü duyuyor. AB güvenlik çıkarlarını korumak için her türlü tedbiri göz önünde bulunduracaktır" değerlendirmesini yaptı.

Borrell, AB'nin tüm taraflarla iletişimde olduğunu belirtti.

AP RAPORTÖRÜ: TEK TARAFLILIK TERK EDİLMELİ

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor, askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, Türkiye’ye   “tek taraflılığı bırakma” çağrısında bulundu.

Amor, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türk askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı çok üzgünüm; Türkiye, İdlib ve sığınmacılara dair son gelişmeler konusunda derinden endişeliyim. Son açıklamalarımı tekrarlamaktan ötürü üzgünüm: AB, yeni güçlü Türkiye’nin dostlarından çok daha güvenilir. Getirisi olmayan tek taraflılığı terk etmelisiniz.”

NATO’DAN KINAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, söz konusu saldırıları kınayarak, Şam yönetimine ve Rusya’ya saldırılara son verme çağrısında bulundu.

Şam yönetimi ve Rusya’ya uluslararası hukuka uyma ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yürütülen barış çabalarına destek vermesini isteyen Stoltenberg, tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. 

Stoltenberg, "Tüm taraflar, gerginliği azaltarak bu çok tehlikeli durumun ve bölgedeki korkunç insancıl koşulların daha da kötüleşmesini engellemeli." vurgusunu yaptı.

BM: İDLİB'DE DERHAL ATEŞKES İLAN EDİLMELİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin kuzeybatısında artan gerginlik ve Türk askerlerinin hayatını kaybetmesinden “derin endişe” duyduğunu belirterek, İdlib'de ateşkes çağrısını yineledi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Guterres, Suriye'nin kuzeybatısında artan gerginliği ve Türk askerlerinin hava saldırılarında hayatını kaybetmesini endişeyle takip ettiğini bildirdi.

"İdlib'de derhal ateşkes ilan edilmesi gerektiğini" yineleyen Guterres, artan askeri gerginliğin siviller için teşkil ettiği riskin özellikle endişe verici olduğunu belirtti.

Guterres, ''Acil harekete geçilmezse gerginliğin her saat başı daha fazla artma riski var'' değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'deki krize askeri çözüm bulunamayacağını belirten Guterres, sürdürülebilir tek yolun BM denetiminde siyasi çözüm olduğunu da kaydetti.

İDLİB’DEKİ GERGİNLİK

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Suriye ordusu tarafından İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 askerin hayatını kaybettiğini söyledi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), dün sabah saatlerinde İdlib'de 2 askerin hayatını kaybettiğini, 2 askerin de yaralandığını bildirmişti.

Bununla birlikte daha önce düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden Türk askeri sayısı 18’e çıkmıştı.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.