Zaharova’dan K24’e: İdlib’le ilgili sorunlar çözülmeli

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan İdlib’le ilgili sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

K24 - MOSKOVA

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan İdlib’le ilgili sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

K24’e konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, “Rusya ile Türkiye arasındaki sorunlar sadece normalleşme ile çözülmeli. Bununla ilgili adımlar atıldı” dedi.

İki ülke heyetleri arasındaki müzakerelerin devam ettiğine değinen Zaharova, “Şuan farklı konumlardaki Rus ve Türk heyetleri, Moskova ve Türkiye kentlerinde müzakere ediyor, çözüm için çalışıyorlar. Aynı şekilde askeri güçlerimiz arasında ilişkiler devam ediyor. Siyasi diyalog devam ediyor. Kısa bir süre önce iki ülkenin dışişleri bakanları görüştü. Diplomatik olarak uzun ilişkilerimiz var. Dolayısıyla çözüm kanalları açık ve sorunların çözümünü de bulacağız” diye konuştu.

PUTİN'DEN GÜVENLİK TOPLANTISI

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından acil toplanan Güvenlik Konseyinde İdlib'deki durum ele alındı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Güvenlik Konseyini acil topladığını bildirdi.

Toplantıda, İdlib'deki durumun ele alındığını vurgulayan Peskov, "Suriye ordusuna yönelik saldırılar düzenleyen teröristlerin kışkırtıcı eylemleri sonucunda İdlib'deki durumun kötüleşmesiyle ilgili endişe edildiği dile getirildi" ifadelerini kullandı.

Suriye Ordusu’nun dün gece İdlib'de TSK mensuplarına karşı saldırıları sonucu 33 asker yaşamını yitirmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin, sabah saatlerinde yaptıkları telefon görüşmesinde, İdlib'deki son durumu değerlendirmişti.