İsveç kraliyet ailesinden coronavirüs önlemi

Yeni tip coronavirüsün (Covid-19) İsveç’te de görülmesinin ardından İsveç kraliyet üyeleri, sarayda verecekleri resmi yemeği iptal etti.

HABER MERKEZİ

Yeni tip coronavirüsün (Covid-19) İsveç’te de görülmesinin ardından İsveç kraliyet üyeleri, sarayda verecekleri resmi yemeği iptal etti.

İsveç kraliyet ailesi bu hafta düzenleyeceği akşam yemeği resepsiyonunu coronavirüs salgını nedeniyle iptal etti.

Kral Carl 16. Gustaf ve Kraliçe Silvia, İsveç’in başkenti Stockholm’deki kraliyet sarayında verecekleri ve yaklaşık 150 davetlinin katılacağı resmi yemeği erteledi.

Kraliyet yetkililerinin yaptığı açıklamada, “Son günlerde, İsveç'te bir dizi coron virüsten vakası tespit edilmiştir. Halk Sağlığı Kurumu, İsveç'teki Covid-19 vakalarının yer alma riskinin yüksek olduğunu düşünmektedir, ancak enfeksiyonun yayılma riskinin düşük olduğu düşünülmektedir. Majesteleri, ev sahibi olarak 4 Mart Çarşamba günü kraliyet sarayında yapılması planlanan resmi akşam yemeğini ertelemeyi seçmiştir. Bu erteleme, davetli misafirlerden şüpheyle yapılmamıştır” denildi.

Geçen ay, Kral, Kraliçe ve kızları Veliaht Prenses Victoria, ülkenin virüs hazırlıklarını görüşmek üzere Hükümet Sekreteri, İsveç Halk Sağlığı Ajansı, Ulusal Sağlık ve Refah Kurulu ve İsveç Kamu Harcamaları Ajansı temsilcileriyle bir görüşme düzenledi.

Coronavirüs konusunda gelişmeleri yakından takip eden İsveç Kralı, pazartesi günü kabine üyeleriyle kraliyet sarayında görüştü.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip coronavirüs, dünya genelinde 82 binden fazla kişiye bulaştı. İsveç’te de bugüne dek 7 corona virüs vakası tespit edildi.