AB: Sınırda yaşanan gelişmeler kabul edilemez

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la “uzun ve faydalı” bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Borrell, Avrupa sınırlarında yaşanan mevcut gelişmelerin “kabul edilemez” olduğunu söylediğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Avrupa sınırlarında yaşanan mevcut gelişmelerin “kabul edilemez” olduğunu aktardığını dile getirdi.

İdlib’de yaşanan gelişmeler ve mültecilerin sorunlarıyla ilgili Türkiye’nin başkenti Ankara’ya giden Josep Borrell, Beştepe’de Erdoğan’la görüştü. Borrell, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la “uzun ve faydalı” bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Borrell, Avrupa sınırlarında yaşanan mevcut gelişmelerin “kabul edilemez” olduğunu söylediğini belirtti.

Borrell, Türkiye'den mültecilerin ve sığınmacıların sınırlara doğru daha fazla göç etmesini desteklememesini istedi.

Borrell ayrıca, AB'nin Suriye'nin kuzeyinde yaşanan durum nedeniyle korunmasız halde bulunan halka 60 milyon euro insani yardım yapacağını da açıkladı.

ERDOĞAN: TÜRKİYE’NİN DURUMUNU ANLAMIŞ DEĞİLLER

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yaptığı konuşmada, Avrupa'yı eleştirip "AB üyesi ülkeler Türkiye'nin durumunu anlamış değil" demişti.

Erdoğan, açıklamasında isim vermeden "1 milyar euro vereceklerini söylediler ama biz artık bu parayı istemiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Sınırda bekleyen mültecilerin sayısının yüzbinleri bulduğunu söyleyen Erdoğan, bu sayının 'milyonlarla ifade edilebileceği' uyarısında bulunup şöyle devam etmişti:

"40 milyar doları harcayan Türkiye Cumhuriyeti bu parayı bulur, üretir, harcar. Türkiye'nin onuruyla oynamaya kimsenin hak ve yetkisi yoktur. İdlib'de bir buçuk milyon insan sınırlılarımıza dayanmış vaziyette bekliyor. 4 milyondan fazla sığınmacıya 9 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye'nin durumunu AB üyesi ülkeler anlamış değil. Aylar önce eğer adil bir yük paylaşımına AB destek vermezse kapıları açmak zorunda kalırız diye açıklamıştık."