Yunanistan: Göçmenler için 2 geçici kamp kuracağız

Yunanistan, Türkiye'den ülkeye geçen göçmenler için iki geçici kamp kurulacağını duyurdu.

HABER MERKEZİ

Yunanistan, Türkiye'den ülkeye geçen göçmenler için iki geçici kamp kurulacağını duyurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Göç Bakanı Notis Mitaraçi, biner kişi kapasiteli bu kampları ülkenin kuzeyindeki Serez ile başkent Atina yakınlarında inşa etmeyi planladıklarını söyledi.

"Göçmenleri adalarda bırakamayız" diyen bakan, yerel halktan da destek istedi. Zira, kamp kurulacağı haberlerinin yayılmasıyla Serez'de göçmen karşıtı eylemler düzenlenmiş, yerel yönetim de hükümetin planlarına karşı çıkmıştı.

Mitaraçi, söz konusu merkezlere, Türkiye'nin Avrupa'ya gitmek isteyenleri durdurmama kararından sonra sınırı geçen göçmenlerin yerleştirileceğini belirtti.

Resmi verilere göre geçen hafta, Midilli dahil 5 Yunan adasına bin 700 kişi ayak bastı. Bu adalarda, kapasitelerinin çok üzerinde faaliyet gösteren merkezlerde 38 bin mülteci zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Göç Bakanı’nın aktardığı planlara göre ülkeye gelen göçmenlere yalnızca bir ay devlet desteği verilecek, sonrasında ise iltica başvurusu kabul olanların geçimlerini sağlayabilmeleri için çalışmaları gerekecek. Bakana göre bu politikayla Yunanistan'ın göçmen ve mülteciler için cazibe ülke olmaktan çıkarılması sağlanacak.

Göç akını, Midilli adasında halihazırda gergin olan atmosferde tansiyonu daha da yükseltti. Göçmen karşıtları, yardım derneklerinde gönüllülere ve gazetecilere saldırıp, yollarda barikatlar kurdu.

Şiddetli eylemlere sadece yerel halk değil, Avrupa'nın dört yanından aşırı sağ görüşlü gruplar da katıldı. Onlardan biri olan İsveç Demokratları'nın lideri Jimmie Akesson da Edirne'deki göçmenlere üzerinde "İsveç dolu" yazılı broşürler dağıttı. Göçmen karşıtı eylemciler arasında kendini gazeteci olarak tanıtanların da olduğu ortaya çıktı.

SINIRI GEÇEN TÜRKİYE VATANDAŞLARININ SAYISI SURİYELİLERDEN FAZLA

Yunan makamlarının, perşembe günü basınla paylaştığı verilere göre sınırı geçen Türkiye vatandaşlarının sayısı Suriyelilerden daha fazla.

Yunan yetkililer, Meriç Nehri üzerinden Yunanistan'a geçip gözaltına alınanların çoğunluğunu Afganların oluşturduğunu aktardı. İkinci sırada yüzde 19 ile Pakistanlılar bulunurken, gözaltına alınanların yüzde 5'ini oluşturan Türkiye vatandaşları 3'üncü, Suriyeliler ise yüzde 4 ile 4'üncü sırada.

"Sınırlarımızı korumak için her hakka sahibiz ve korumaya da devam edeceğiz" diyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Gitmek isteyenleri engellemeyeceğiz" diyen Türkiye'yi göçmen krizinden sorumlu tutuyor. (Kaynak: Euronews)