Wuhan’da yeni gelişme

Tüm dünyada etkisini sürdüren yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının başladığı Çin’in Wuhan kentinde metronun kısmen faaliyete geçtiği açıklandı.

HABER MERKEZİ

Tüm dünyada etkisini sürdüren yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının başladığı Çin’in Wuhan kentinde metronun kısmen faaliyete geçtiği açıklandı.

Kent yönetiminden yapılan açıklamayla Wuhan'daki metro sisteminin bazı hatlarının faaliyete geçirildiği duyuruldu.

Açıklamada, "28 Mart tarihinde saat 06.30’da 1, 2, 3, 4, 6 ve 7 numaralı hatlar yeniden çalışmaya başlıyor. Hafta içi tren seferleri 06.00’da 23.00’e kadar, hafta sonları ise 06.30’dan 23.00’e kadar gerçekleştirilecek" denildi.

Açıklamaya göre aynı zamanda metroyu kullanacak olan tüm yolcular koruyucu maske takmaya devam edecek; giriş, çıkış ve diğer hatlara transferler sırasında ise kişisel ‘sağlık kodlarını’ taratmak durumunda olacak.

DİĞER HATLARLA İLGİLİ HENÜZ AÇIKLAMA YOK

228 metro istasyonunun ve 9 hattın bulunduğu Wuhan'da diğer hatların tam olarak ne zaman faaliyete geçirileceği ise henüz belli değil.

Wuhan’da 23 Mart'tan bu yana tüm sistemlerin kontrol edilmesi ve uzun aradan sonra meydana gelebilecek aksaklıkları gidermek için tüm hatlarda boş trenler çalıştırıldı.

Tüm hazırlık çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlandığı ve metrodaki tüm sistemlerin olağan bir şekilde çalıştığı belirtiliyor.

KARANTİNANIN 8 NİSAN’DA KALDIRILMASI PLANLANIYOR

Çin’in Wuhan kenti 23 Ocak’tan bu yana Covid-19 salgını nedeni ile dış dünyadan izole edilmiş durumda. O zamandan bu yana salgının önlenmesi amacıyla metro ve feribotlar dahil tüm ulaşım durduruldu, dışarıdan otobüs ve gemilerin girmesine hala izin verilmiyor, havalimanı ve tren garları da kapalı. Giriş ve çıkışların özel izne tabi olan kentin içindeki trafik de hala kısıtlanmış olarak akmaya devam ediyor.

Wuhan’daki karantinanın 8 Nisan'da kaldırılması planlanıyor.