Ankara katliamı davası Şubat 2017’e ertelendi

Ankara Garı'nda 10 Ekim 2015 tarihinde DAİŞ’li teröristlerce düzenlenen saldırıyla ilgili görülen davanın 5'inci duruşması sona erdi.

Şubat 2017'e ertelenen duruşmada, mahkemenin aldığı kararla, kendilerini patlatarak ölen DAİŞ bombacıları Mehmet Kadir Cabael, Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun'un otopsi raporları ve bunlara yönelik yapılan operasyonların tüm görüntü kayıtlarının istenmesine karar verildi. Mahkeme ayrıca, tutuksuz sanıklar Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın'ın mahkeme huzurunda ifadelerinin alınmasına hükmetti. 

Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 5'inci duruşması sona erdi. Gergin geçen duruşmada ifade veren sanıkların tamamı suçlamaları reddetti. Sanıklar, çapraz sorguları sırasında müşteki avukatlarının sorularının tamamına 'Cevap yok, ya da bilmiyorum' şeklinde karşılık verdi. 

'Sanıklar örgütlü davranıyor, çok rahat bizi tehdit edebiliyorlar'
Sanık ifadelerinin ardından mahkeme müşteki avukatlarının taleplerini aldı. Söz alan avukat Nuray Özdoğan, sanıkların son iki gündür sorulara cevap vermemelerinin ve çoğunun savcılık ifadelerini kabul etmeyip, benzer şekilde ifadelerini değiştirmelerinin örgütlü şekilde davrandıklarının ispatı olduğunu söyledi. Avukat Nuray Özdoğan, ayrıca sanıklardan Hacı Ali Durmaz'ın mahkemeden çıkartılırken kendisini tehdit ettiğini, Burak Ormanoğlu'nun da tam olarak ne dediğini anlamadıklarını, ancak kendilerine yönelik sözler sarfettiğini belirtti. Avukat Özdoğan, söylediklerinin kayda geçilmesini istedi.

Sorumluluğu Bulunan Kamu Görevlileri Dosyaya Dahil Edilsin 

Kovuşturmanın genişletilmesini talep eden avukat Özdoğan şunları söyledi:  "Bu sanıkların katliamcı örgütün üyesi olduklarını biliyoruz. Ancak davanın soruşturmasının eksik yapıldığını anlıyoruz. İhbarları dikkate almayan, Yakup Şahin'in kolayca Ankara'ya girişine göz yuman, katliamcıların engellenmesi için sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu görevlilerinin de bu dosyaya dahil edilmesini istiyoruz. Savcılığın yapmadığı soruşturmanın burada yapılmasını, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör Şubesi'ndeki görevliler ile istihbarat birimlerinin raporlarında sorumluluğu olduğu anlaşılanların da bu davaya dahil edilmesini talep ediyoruz."
Bir kısım sanık, Yunus Durmaz'ın öldüğüne inanmıyor

Avukat Özcan Karakoç bilirkişi raporlarında, iddianameye girmeyen çok sayıda görüntü ve fotoğraftan bahsedildiğini belirterek, "Bu görüntü ve fotoğraflar istenerek mahkeme dosyasına eklenmeli. Sanıkların sadece Ankara'ya gelişlerini gösteren kayıtlar değil, Ankara'dan gidişleri ve katliamdan sonraki güzergahları tespit edilmeli. Katliamda yer alan sanıkların kullandığı araçların takip kayıtları dosyaya girmeli. Bazı sanıkların ifadelerinde verdikleri isimler en azından tanık olarak dinlenmeli. Sanıkların kullandığı telefon hatlarının katliamdan 6 ay önce ve 6 ay sonrası HTS kayıtları istenmeli. Bu dosyanın en önemli sanıkları Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ile Mehmet Kadir Cebael patladı, ama DNA'ları dosyada yok. Olay yeri görüntüleri yok. Bir kısım sanık, Yunus Durmaz'ın öldüğüne inanmıyor. Bunlara yönelik yapılan operasyon görüntülerinin istenmesini talep ediyoruz" dedi. 

Avukat Karakoç, ayrıcı olay günü gaz kullanan, ambulansların gelişini zorlaştırdığı iddia edilen emniyet görevlileri ve yaralıların üzerinde geçtiği iddia edilen 'akrep' diye tabir edilen polis araçlarının belirlenebilmesi için olay yeri ve çevresini gören MOBESE görüntülerinin istenmeni talep etti.

"Gaziantep Cezaevi'nde kalan sanıklar Sincan'a nakledilsin"
Avukat Yıldız İmrek de, Gaziantep Cezaevi'nde kalan bazı sanıkların Ankara Sincan Cezaevi'ne naklini, ifadeleri talimatla alınan tutuksuz sanıklar Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın'ın mahkeme huzurunda ifade vermelerine karar verilmesini talep etti.
Mahkeme, avukatların talepleri yönünde karar verdi

Mahkeme başkanı Selfet Giray, taleplerin bir kısmının da mahkemeye yazılı olarak iletilmesini istedi. Giray sözlü taleplerin değerlendirilmesin için duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, Esin Altıntuğ ve Hatice Akaltın'ın bir sonraki celsede mahkeme huzurunda hazır edilmesine, tüm verilerin yeniden bilirkişi tarafından incelenmesine, sanık Yakup Şahin'in Ankara'da kaldığı otelin görüntü kayıtlarının istenmesine, Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ile Mehmet Kadir Cebael'e yönelik yapılan operasyon, olaya ilişkin tüm görüntü ve kayıtların istenmesine, duruşmanın yine aynı salonda, aynı düzende 6-10 Şubat 2017 tarihinde görülmek üzere ertelenmesine karar verdi.
Adliye önünde açıklama

Mahkeme heyetinin aldığı kararlar salonda bulanan bazı müştekiler tarafından alkışlandı. Tüm avukat ve müştekiler duruşma sonrası adliye önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Grup basın açıklamasının ardından sloganlar atarak dağıldı.