Alman ordusu: 37 bin asker coronavirüse karşı göreve hazır

Almanya’da ordu, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede 37 bin askerin göreve hazır olduğunu açıkladı.

HABER MERKEZİ

Almanya’da ordu, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede 37 bin askerin göreve hazır olduğunu açıkladı.

Almanya'da ordu coronavirüs salgınıyla mücadelede görev üstlenmek için hazır. Alman ordusunun 37 binden fazla askeri eyaletler ve belediyelere destek için hazır tuttuğu açıklandı.

Alman Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre bu askerlerin 17 bini asker ordunun sıhhiye bölümüne mensup.  

Federal Parlamento'daki muhalefet partilerinden Hür Demokrat Parti'nin (FDP) savunma uzmanı olan milletvekili Marie-Agnes Strack-Zimmermann, virüsün hangi hızla yayılacağına ilişkin belirsizlik nedeniyle ordunun ağır semptomlar sergileyen coronavirüs hastalarını tedavi edebilmek için en yüksek mertebede kaynak oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Bu durumu “iyi bir haber” olarak nitelendiren Strack-Zimmermann şu noktada ordunun desteğine talebin endişe edildiği kadar yüksek olmadığına da dikkat çekti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü itibarıyla Alman ordusuna ait 820 yatak kapasitesine sahip beş hastanede 48 coronavirüs hastası tedavi görüyor. 

159 yataklı yoğun bakım ünitelerinde ise 23 yatak coronavirüs hastalarının tedavisi için kullanılıyor. Almanya'da orduya ait hastanelerde, coronavirüs krizi başlamadan önce tedavi görenlerin yüzde 80'ini siviller oluşturuyordu.

Alman ordusunda şu ana kadar 314 coronavirüs vakası görüldü. Bunlardan 200'ü gördüğü tedavi sonucu iyileşti.