‘Coronavirüs yeni salgınlara yol açabilir’

yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının küresel bağışıklık hizmetlerini kesintiye uğrattığını, söz konusu durumun bu yıl ve sonrasında felakete yol açabilecek salgınlara zemin hazırlayabileceğini duyurdu.

HABER MERKEZİ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının küresel bağışıklık hizmetlerini kesintiye uğrattığını, söz konusu durumun bu yıl ve sonrasında felakete yol açabilecek salgınlara zemin hazırlayabileceğini duyurdu.

UNICEF’in sitesinde yer alan açıklamada, dünya genelinde milyonlarca çocuğun, küresel bağışıklık hizmetlerindeki kesintiler nedeniyle kızamık, difteri ve çocuk felci aşılarını kaçırma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Pek çok ülkenin tavsiye edilen kılavuzlar doğrultusunda, kitlesel çocuk felci aşı kampanyalarını askıya aldığına işaret edilen açıklamada, 25 ülkenin ise kitlesel kızamık aşı kampanyalarını ertelediği ifade edildi.

“2018’DE 13 MİLYON ÇOCUĞA HİÇBİR AŞI YAPILMADI”

Açıklamada, Covid-19 salgınından önce dahi her yıl 1 yaş altı 20 milyon çocuğun, kızamık, çocuk felci ve diğer aşılara erişemediğine dikkat çekilerek, "2018'de dünya genelinde bir yaş altı 13 milyon çocuğa hiçbir aşı yapılmadı ve bu çocukların önemli kısmı sağlık sistemlerinin zayıf olduğu ülkelerde yaşıyordu" denildi.

Öte yandan, açıklamada, sağlık hizmetlerindeki mevcut kesintiler göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu durumun, bu yıl ve sonrasında felakete yol açabilecek salgınlara zemin hazırlayabileceği uyarısında bulunuldu.

NANDY: SONUÇLAR HİÇ BU KADAR AĞIR VE RİSKLİ OLMAMIŞTI

Öte yandan UNICEF Baş Danışmanı ve Bağışıklama Birimi Şefi Robin Nandy, “Sonuçlar hiç bu kadar ağır ve riskli olmamıştı” diyerek, “Covid-19 salgını dünya çapında yayılmaya devam ederken, çocuklara aşı sağlamak üzere yürüttüğümüz yaşam kurtaran çalışmalarımız kritik bir öneme sahip” açıklamasında bulundu.

Nandy, “Covid-19 salgını nedeniyle bağışıklama hizmetlerinde yaşanan kesintiler milyonlarca çocuğun hayatını riske atıyor” dedi.