Jeffrey'den Libya mesajı: Ruslar Esad'la çalışıyor

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Kesinlikle biliyoruz ki, Ruslar muhtemelen Suriyeli olan milisleri Libya'ya götürebilmek için Esad rejimi ile beraber çalışıyor ve askeri ekipman sağlıyor" dedi.

HABER MERKEZİ

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Kesinlikle biliyoruz ki, Ruslar muhtemelen Suriyeli olan milisleri Libya'ya götürebilmek için Esad rejimi ile beraber çalışıyor ve askeri ekipman sağlıyor" dedi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, James Jeffrey, Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Christopher Robinson ve Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Henry Wooster, telekonferans üzerinden Libya'daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Libya'daki yabancı silahlı grupların artış göstermesine dikkat çeken Wooster ve Jeffrey, ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) olarak Rusya'nın Libya'ya paralı milisler göndermesi ve Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin taraflara insansız hava aracı desteği vermesine dair endişe verici uyarılarda bulunduklarını belirtti.

Rusya'nın Libya'daki faaliyetlerine değinen Robinson, Rusya'nın Libya'da siyasi barış sürecini zayıflatan ve çatışmaları artıran faaliyetlerde bulunduğunu vurguladı.

Robinson, "Libya, Rusya'nın kendi dar siyasi ve ekonomik kazancı için sömürüye endeksli zararlı çabalarının yeni durağı olmuş durumda" dedi.

Jeffrey de Libya'daki savaş alanının çok daha karmaşık bir hal alabileceğini belirterek, "Kesinlikle biliyoruz ki Ruslar muhtemelen Suriyeli olan milisleri Libya'ya götürebilmek için Esad rejimi ile beraber çalışıyor ve askeri ekipman sağlıyor" diye konuştu.