KDP-S’li Hemo: Esad iktidarı yok olmaya doğru gidiyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile dayısının oğlu ve ülkenin en zengin iş insanlarından Rami Mahluf arasındaki sorunlar sürerken, bu krizin Baas rejiminin sonunu getirebileceği belirtiliyor.

K24 – ERBİL

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile dayısının oğlu ve ülkenin en zengin iş insanlarından Rami Mahluf arasındaki sorunlar sürerken, bu krizin Baas rejiminin sonunu getirebileceği belirtiliyor.

K24'e konuşan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Politbüro Üyesi Abdulbasit Hemo, Esad ailesiyle Mahluf arasındaki finansal gerginliğin çok ciddi olduğunu, bu sorunların Esad iktidarının sonuna zemin hazırlayabileceğini söyledi.

Hemo, Esad rejiminin Suriye’nin kuzeyinde ne petrol ne de tarımdan herhangi bir gelir elde etmediğini belirterek, Esad’ın en büyük destekçisi olan İran’ın da bu kavgaya sessiz kaldığını söyledi.

Beşşar Esad destekçilerinin azaldığını vurgulayan Hemo, “Esad ya eşinin üzerinden parasını alarak Suriye’den çıkıp kendisini kurtaracak ve yerini Rusya, İran ile ABD alacak ya da kendisini ve ailesini kurtarmak adına Suriye’de yeni bir çözüm olana kadar, Rami Mahluf’un parasını alıp Suriye’de bulunan silahlı gruplara verecek” değerlendirmesinde bulundu.

Hemo ayrıca, Esad ile dayısının oğlu Mahluf arasındaki çatışmanın Suriye’de ekonomik krize sebep olduğunu, bu nedenle Suriye Lirası’nın dolar karşısında değer kaybettiğini söyledi.

Suriye’nin geleceğiyle ilgili ise Hemo şu yorumu yaptı:

“Suriye’de siyasi çözüm artık rejim ve muhaliflerin elinde değildir. İpler uluslararası güçler, Rusya ve ABD’nin eline geçti. Bu nedenle Suriye’nin önünde tek yol var o da demokratik ve federal bir Suriye’nin kurulmasıdır. Herkese ve her partiye kendini bu ülkenin anayasasında eşit olarak görecek bir Suriye lazım.”

Hemo, “Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’deki krizin son bulması için BM’nin 2254 sayılı kararının uygulanması gerektiğini önerdi” dedi.

PDK-S Politbüro Üyesi, Suriye’de iç savaşın sona yaklaştığını ifade ederek, “Suriye’de siyasi çözüm Cenevre’de Birleşmiş Milletler himayesinde ve yeni bir anayasayla olmalı. Bu anayasanın bütün bileşenlerin haklarını koruması gerekiyor. Kürtler de Suriye’de federal bir devletin kurulmasını istiyorlar. Özellikle ENKS bu konuda çok ısrarlı. Eğer bu önerdiklerimiz olmasa Suriye’de kriz yıllarca devam edecek” şeklinde konuştu.