Kürdistan Bölgesi’nde bayramda sessizlik hakim

Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı Kürdistan Bölgesi’nde Ramazan Bayramı sessiz geçiyor.

K24 - ERBİL

Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı Kürdistan Bölgesi’nde Ramazan Bayramı sessiz geçiyor.

Bayram kültürünün güçlü şekilde yaşatıldığı Kürdistan’da bu yıl salgın nedeniyle bayramlaşma ziyaretleri yapılmıyor. 72 saatlik sokağa çıkma yasağı nedeniyle de şehrin en işlek mekanları da boş kaldı.

ERBİL

Erbil Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda camilerde bayram namazı kılınmadı ancak bazı vatandaşlar cami dışında namazlarını kıldı. Birçok imam camileri açmazken, bazı imamlar ise cami görevlileriyle birlikte bayram namazını kıldı.

SÜLEYMANİYE

Her yıl bayram namazı nedeniyle kalabalık yaşanan Süleymaniye Ulu Camii’nin önü bu yıl boş kaldı. Kentin ana caddeleri barikatlarla kapatılırken, emniyet güçleri de devriye gezerek sokağa çıkma yasağına uyulmasını sağlıyor.

DUHOK

Duhok’ta da diğer şehirlerde olduğu gibi genel olarak camilerde bayram namazı kılınmadı. Sadece birkaç camide din görevlileri bayram namazını kıldı. Zaho ilçesinden bildiren K24 muhabiri, bayram ziyaretlerinin yapılmadığını ve tedbirlere uyulduğunu kaydetti.

HALEPÇE

K24 Halepçe muhabiri Evin Eta, kentteki birçok camide bayram namazının kılındığını, tedbirlere sıkı şekilde uyulmadığını aktardı. Bayram namazından sonra kentte bayramlaşma ziyaretlerinin yapıldığını bildiren muhabirimiz, güvenlik güçlerinin de vatandaşları engellemediğini söyledi.