Dolu yağışı Diyarbakırlı çiftçiyi vurdu

Bayram tatilinde Diyarbakır’da etkili olan dolu ve sağanak yağmur, çiftçilerin ekinlerine büyük zarar verdi.

Sıddık Eren / DİYARBAKIR

Bayram tatilinde Diyarbakır’da etkili olan dolu ve sağanak yağmur, çiftçilerin ekinlerine büyük zarar verdi.

Diyarbakır'da şiddetli yağmur ve dolu sonucu birçok tarla ve bahçeyi sel bastı. Çiftçiler destek bekliyor.

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) sürecinde zor bir süreçten geçen Diyarbakırlı çiftçiler, yağmurun hasatları vurmasıyla iyice mağdur olduklarını söylüyor.

Çiftçiler, özellikle dolu yağışıyla ekinlerin zarar gördüğünü, bekledikleri mahsulü almayacaklarını belirtiyor.

K24’e konuşan Çiftçi Muhammed Cengiz, büyük emek harcayarak tarları ektiklerini, ancak yağmurdan dolayı çok büyük bir zarar gördüklerini belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Cengiz, “Şu an durumuz gözle görülüyor. Yağmurdan dolayı çok mağdur olduk. Tarlalarda hiçbir şey kalmamış. Hepsini borç alarak ekmiştik. Borcumuzu ödeyecek paramız da yok. Çaresiz kaldık. 40-45 nüfusumuz var. 40 dekar toprağımız vardı, 70 bin lira harcadık. Şu an hepsi boşa gitti, ne yapacağımızı bilmiyoruz. İnşallah yetkililer bize yardım eder” diye konuştu.

35 yıldır çiftçilik yapan Aziz Özdal da bu yıl yağan dolunun önceki yıllara göre, kendilerine daha fazla zarar verdiğini söyledi.

Özdal, “Diyebilirim ki hiçbir şey kalmamış. Yaklaşık olarak 60-70 dekar tarlamız, 25 dekarlık da bahçemiz var. Bütün toprağı ekmiştik. Yağmur ve dolu hepsine zarar verdi. Çaresiz kalmışız. Yetkililerden bize yardımcı olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.