Güven, Farisoğulları ve Berberoğlu tutuklandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, milletvekilliği düşürülen HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

HABER MERKEZİ

Milletvekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Güven ve Farisoğulları hakkında kesinleşen hapis cezaları üzerine yakalama kararı çıkarttı.

Yakalama kararının ardından Güven ve Farisoğulları gözaltına alındı.

İki milletvekili gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Güven Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Farisoğulları da Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildikleri öğrenildi.

Milletvekilliği düşürülmesi işlemi yapılan CHP’li Enis Berberoğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Bakırköy’deki evinde gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Enis Berberoğlu, daha sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına sevk edildi.

Berberoğlu, daha sonra infaz savcılığına çıkarıldı ve cezasının kalan infazını tamamlaması için yeniden tutuklanarak Maltepe Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, "silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan” 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece, “aynı suçtan” yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Farisoğulları ve Güven'e yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesince onanmıştı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, HDP'li Güven ve Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

Anayasa gereğince, Genel Kurul’da okunan tezkerelerin ardından Güven ve Farisoğulları'nın milletvekilliği düşmüştü.