‘Aralık ayında atık sularda Covid-19 izlerine rastlandı’

Aralık 2019'daki atık su örnekleri üzerinde yapılan bir araştırmada, sularda yeni tip coronavirüs (Covid-19) izlerine rastlandı.

HABER MERKEZİ

İtalya'da Milano ve Torino kentlerinin Aralık 2019'daki atık su örnekleri üzerinde yapılan bir araştırmada, sularda yeni tip coronavirüs (Covid-19) izlerine rastlandı.

The Guardian'ın aktardığına göre, İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) tarafından yapılan araştırmada Ekim 2019 ve Şubat 2020 arasında 40 kanalizasyon suyu örneği ve Eylül 2018 Haziran 2019 arasındaki 24 su örneği karşılaştırıldı. 

Araştırma sonucunda Milano ve Torino kentlerindeki kanalizasyon sularında Aralık 2019'da coronavirüs izleri tespit edildi.

Bolonya'da da 29 Ocak tarihinden örneklerde coronavirüse rastlandı. 

ISS Çevre ve Sağlık Departmanı'ndan Giuseppina La Rossa konuya ilişkin, "2 laboratuvarda iki farklı teknikle yapılan araştırmaların sonuçları Milano ve Torino’da Aralık 2019'da, Bolonya'da Ocak 2020'de kanalizasyon sularında Sars-CoV-2 varlığını doğruluyor" ifadelerini kullandı. 

La Rossa, aynı kentlerde Ekim ve Kasım aylarında alınan örneklerde sonuçların negatif çıktığını söyledi. 

İtalya'da ilk yerel olarak tespit edilen Covid-19 vakası Milano'yu çevreleyen Lombardiya bölgesinde 20 Şubat'ta tespit edilmişti. Torino'da ise 22 Şubat'ta vaka tespit edilmişti. 

Lombardiya bölgesi vaka sayıları azalsa da İtalya'da hâlâ günlük vaka sayılarının en yüksek olduğu bölge.