Ruhani: Covid-19’da ikinci dalga birinci dalgadan daha şiddetli

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Covid-19'da ikinci dalga birinci dalgadan daha şiddetli. Ne yazık ki halkımız bu süreçte salgını aştığımızı düşündü” dedi.

HABER MERKEZİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Covid-19'da ikinci dalga birinci dalgadan daha şiddetli. Ne yazık ki halkımız bu süreçte salgını aştığımızı düşündü” dedi.

Başkent Tahran'daki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Ruhani, nükleer anlaşmanın 5'inci yıldönümü ve yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınında yaşanan ikinci dalga ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Ülkede artan Covid-19 vaka artışına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ruhani, Sağlık Bakanlığı’nın raporuna göre birçok eyalette aşamalı olarak pik seviyesini geçtiklerini belirtti.

“14 Haziran'dan itibaren salgınının ikinci dalgasına şahit olduk” diyen Ruhani “Bu sefer virüs merkezi bölgelerde değil, ülkenin güneyinde ve sınır bölgelerinde hakim oldu. Covid-19'da ikinci dalga birinci dalgadan daha şiddetli. Ne yazık ki halkımız bu süreçte salgını aştığımızı düşündü” ifadelerini kullandı.

Eyaletlerdeki valiliklerin salgına karşı gerekli önlemleri alma yetkisinin bulunduğunu yineleyen Ruhani, "Birinci dalgada halk çağrılara uydu ve yardımcı oldu. Bugün de yardıma ve iş birliğine ihtiyacımız var. Birincisinde iki ay şiddetli geçti, sonra düştü. Şimdi de bir aydır şiddetli geçiyor" diye konuştu.

NÜKLEER ANLAŞMA

Nükleer anlaşmayla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ruhani, P4+1 ülkelerine “nükleer anlaşmada sadece İran'ın menfaatleri ya da bölge ülkeleriyle ilişkilerinin söz konusu olmadığını” belirterek, “P4+1 ülkeleri dikkatle hareket etmez ve ABD'nin etkisinde kalırsa asıl zararı uluslararası hukuk ve kararlar alır. Bu durum herkese zarar verir” dedi.

Gelecek haftalarda nükleer anlaşmanın bir kazanımı olan İran'a yönelik silah ambargosunun kaldırılması gibi bir sınavları olduğunu dile getiren Ruhani, şunları kaydetti:

“ABD'deki mevcut hükümet hiçbir şeyin ölçüsü olamaz. Çünkü Amerikalılar, bugünlerde su, çevre, sağlık (alanlarındaki uluslararası kurumlardan) ve UNESCO'dan çekiliyor. ABD'nin tüm dostları ve halkının önemli bir bölümü, bu adımların hem ABD'nin hem de dostlarının zararına olduğunu kabul ediyor.”