Araplardan Kürtlerin arazilerine el koyma girişimi!

Araplardan Kürtlerin arazilerine el koyma girişimi!

K24 - DAKUK

Kerkük'ün Dakuk ilçesinde bir grup “ithal Arap” (Araplaştırma politikası çerçevesinde Kürt topraklarına getirilenler”), Kürt vatandaşlara ait arazilere el koyma girişiminde bulunurken, duruma tepki gösteren Kürtler bölgede toplanıp yetkililere çağrıda bulunuyor.

Olay yerinden bildiren K24 muhabiri, çok sayıda Iraklı gücün de ithal Araplarla birlikte Dakuk’a geldiğini ve bölgedeki köylerde Kürtlere ait topraklarına el koymaya çalıştığını aktardı.

Muhabirimiz, Kürt vatandaşların bu girişime karşı direndiğini bunun üzerine gerginlik çıktığını kaydetti. Bölgeye gelen Irak güvenlik güçlerinin de Kürtleri dağıtmaya çalıştığı bildirildi.

K24’e konuşan bölgedeki Kürtlerden biri, “Baas rejimi döneminde bu Araplar buraya getirilip malımıza mülkümüze el konuldu. Irak’ın özgürleştirilmesi sürecinde geri aldık. Şimdi bir kez daha Kerkük Valisi’nin plan ve desteğiyle topraklarımıza geri geliyorlar” dedi.

Selahaddin İl Meclisi eski üyesi Mela Hasan Duzi, konuya ilişkin, “Bu bölgedeki köylerde yaşayan insanlar Kürt’tür ve Arapların, onların topraklarını elinden almasına engel olmaya çalışıyor. Güvenlik güçlerine karşı koyup gösteri düzenliyorlar” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde, 16 Ekim 2017 olaylarından sonra bir kez daha Araplaştırma politikası uygulanmaya çalışılıyor.