Başbakan: Kürdistan Bölgesi Beyrut halkının yanındadır

Twitter hesabından açıklama yapan Başbakan, “Beyrut’ta meydana gelen patlamadan etkilenen herkesin yanındayız” ifadelerini kullandı.

K24 - ERBİL

Başbakan Mesrur Barzani, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamayla ilgili, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti bu zor zamanda Lübnan halkının yanındadır” dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Başbakan, “Beyrut’ta meydana gelen patlamadan etkilenen herkesin yanındayız” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Lübnan halkıyla dayanışma ve destek içerisinde olduğunu belirten Başbakan, patlama sonucu yaşamını yitirenlerin ailelerine bağ sağlığı diledi.

BEYRUT’TAKİ PATLAMA

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi.

Lübnan medyasında yer alan habere göre, Lübnan’ın başkenti Beyrut'taki limanda büyük bir patlama yaşandı. Patlamanın ardından onlarca yaralının hastanelere taşındığı bildirildi.

Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evine yakın bir noktada gerçekleşen patlamanın sesinin tüm Beyrut’ta duyulduğu belirtildi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlama nedeniyle en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini bildirirken, "Şimdiye kadar 25'den fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 bin 500 yaralı var ve başkentin hastaneleri yaralılarla dolu" dedi.

Sağlık Bakanlığı, ilerleyen saatlerde ölü sayısının 70'e, yaralı sayısının da 3 bin 250'ye yükseldiğini duyurdu.

AFP'nin haberine göre, Beyrut liman bölgesindeki patlama şehrin büyük bir bölümünde hissedilirken, çevredeki binaların yanı sıra eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinde hasar oluştu.

Patlama nedeniyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu. Patlamanın etkisiyle çok sayıda binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi.