Neçirvan Barzani’den Beyrut mesajı

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin bu zor dönemde Lübnan halkının yanında olduğunu söyledi.

K24 – ERBİL

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin bu zor dönemde Lübnan halkının yanında olduğunu söyledi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Düşüncelerim ve dualarım Lübnan'la ve bugün Beyrut'taki yıkıcı patlamanın kurbanlarıyla birlikte” dedi.

Kurbanların ailelerine ve yakınlarında başsağlığı dileyen Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin bu zor dönemde Lübnan halkının yanında olduğunu ifade etti.

BEYRUT’TAKİ PATLAMA

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi.

Lübnan medyasında yer alan habere göre, Lübnan’ın başkenti Beyrut'taki limanda büyük bir patlama yaşandı. Patlamanın ardından onlarca yaralının hastanelere taşındığı bildirildi.

Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evine yakın bir noktada gerçekleşen patlamanın sesinin tüm Beyrut’ta duyulduğu belirtildi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlama nedeniyle en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini bildirirken, "Şimdiye kadar 25'den fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 bin 500 yaralı var ve başkentin hastaneleri yaralılarla dolu" dedi.

Sağlık Bakanlığı, ilerleyen saatlerde ölü sayısının 70'e, yaralı sayısının da 3 bin 250'ye yükseldiğini duyurdu.

AFP'nin haberine göre, Beyrut liman bölgesindeki patlama şehrin büyük bir bölümünde hissedilirken, çevredeki binaların yanı sıra eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinde hasar oluştu.

Patlama nedeniyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu. Patlamanın etkisiyle çok sayıda binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi.