Lübnan Başbakanı: Büyük bir şok yaşadık

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, "Büyük bir şok yaşadık. Meydana gelen bu felaket, ifade gücünün çok üstünde” dedi.

HABER MERKEZİ

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, "Büyük bir şok yaşadık. Meydana gelen bu felaket, ifade gücünün çok üstünde” dedi.

Başkent Beyrut'taki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakan Hassan Diyab basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Başbakan Hassan Diyab da enkaz altında kalanları ve kaybolanları arama çalışmalarının hızlandırılması, yaralıların tedavisi ve evlerini kaybedenlere geçici barınak sağlanması için sarf edilen çabaların artırılmasını istedi.

Diyab, "Büyük bir şok yaşadık. Meydana gelen bu felaket, ifade gücünün çok üstünde. Tüm siyasi güçlerin tartışmaları bir kenara bırakmasını ve ülkeyi kasıp kavuran bu felakete yoğunlaşmasını umuyoruz. Herkesin, yardım etmek için çaba sarf etmesi ve vakit ayırması gerek" diye konuştu.

LÜBNAN CUMHURBAŞKANI AVN'DAN ŞEFFAF SORUŞTURMA SÖZÜ

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise, "Lübnan, soruşturma yapma, sorumluluları ve ihmalkarları cezalandırma konusunda kararlı" dedi.

"Soruşturma sonuçlarının şeffaf bir şekilde ilan edileceğini ve yetkili mahkemeye sunulacağını" ifade eden Avn, Lübnan Yüksek Yardım Komisyonu'na kapsamlı bir çalışma yapma ve patlamadan zarar görenlere tazminat verilmesi için yoğun çaba gösterme çağrısında bulundu.

Güvenlik birimleri, sağlık çalışanları, itfaiyeciler ve sivil savunma ekiplerinin çalışmalarından övgüyle söz eden Avn, Lübnan'a yardım gönderen ülkelere de teşekkür etti.

Avn, ülkesinin büyük bir ekonomik krizin içinden geçtiğini hatırlatarak, hastanelere destek verilmesi ve yıkılan yerlerin yeniden imar edilmesi konusunda hızlı hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Lübnan'ın Beyrut Limanı'nda dün patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut'u sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Lübnan Kızılhaçı, patlamada 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin kişinin ise yaralandığını bildirmişti.

BEYRUT’TAKİ LİMAN YETKİLİLERİNE EV HAPSİ

Öte yandan, Lübnan hükümeti, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlama nedeniyle depolama ve güvenliği denetleyen tüm liman yetkililerine ev hapsi verilmesi kararı aldı.

Reuters'ın aktardığı habere göre, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün limanda gerçekleşen patlamaya neden olan 2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 yıldır Beyrut Limanı'nda bekletildiğinin açıklanması üzerine, limanın depolama ve korumasından sorumlu tüm memurlar hakkında ev hapsi kararı verildi. 

Lübnan hükümetinin aldığı bu karar kapsamında toplam kaç yetkiliye ev hapsi cezası verileceği henüz net değil. 

Dün gerçekleşen patlamada en az 113 kişi yaşamını yitirdi. Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan 4 bin kişinin yaralı, onlarca kişinin de kayıp olduğunu açıkladı. 

Patlamanın meydana geldiği Beyrut Limanı’nın genel müdürü Hassan Koraytem ise yaşananlardan devleti sorumlu tuttu. Koraytem, infilak eden amonyum nitratın limandan çıkarılması yönündeki taleplerin yanıtsız bırakıldığını söyledi.