Pompeo: Lübnan halkının yanındayız

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “ABD, Lübnan halkının yanında durmakta ve bu korkunç olayın sonrasında yardım etmek için verdiği söze sadık kalmaktadır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Görüşmede, Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamada yaşamını yitirenler için Lübnan halkına başsağlığı dileyen Pompeo, bu korkunç olayın atlatılmasında ABD'nin Lübnan halkının yanında olduğunu bir kez daha vurguladı. 

Görüşmenin ardından Twitter hesabından açıklama yapan Pompeo, "Beyrut'taki korkunç patlama nedeniyle başsağlığı dileklerimi iletmek üzere bu sabah Lübnan Başbakanı Diyab ile konuştum. ABD, Lübnan halkının yanında durmakta ve bu korkunç olayın sonrasında yardım etmek için verdiği söze sadık kalmaktadır" ifadelerini kullandı.

BEYRUT’TA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, dün meydana gelen patlamada ölü sayısının 135’e yükseldiğini söyledi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, yaptığı açıklamada, "Beyrut Limanı'nda dün meydana gelen patlamada ölü sayısı 135'e yükseldi, ayrıca yaklaşık 5 bin yaralı ve onlarca kayıp var" dedi.

Öte yandan Lübnan Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Dün Beyrut Limanı'nda meydana gelen büyük patlamanın ardından Lübnan Elektrik Kurumunun merkez binası tamamen yıkılarak kontrol merkezi devre dışı kalmıştır" denildi.

Kurum çalışanlarının çabalarıyla enerji dağıtımının santralinden yürütüldüğü bilgisi verilen açıklamada, patlamadan etkilenen bölgelere elektrik sağlanması için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Beyrut Limanı'nda dün patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Lübnan Kızılhaçı, patlamada 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin kişinin ise yaralandığını bildirmişti.