Koalisyon, Musul için “birkaç ay” dedi

Abadi, yeni yıla girilmeden kurtarılacak demişti.

Haber Merkezi- DAİŞ karşıtı Küresel Koalisyon Sözcüsü John Dorian, DAİŞ ile mücadelede sona gelinmesi için birkaç hafta veya aya ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

DAİŞ’in bütün vahşi saldırılarına rağmen Iraklı güvenlik güçlerinin, belirlenen plan çerçevesinde Musul’da ilerleme kaydetmeye devam ettiğini belirten John Dorian,  kentin doğusunda çok sayıda mahallenin kontrole alındığını, onlarca bombalı aracın imha edildiğini ve yüzlerce DAİŞ’li teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

17 Ekim’de başlayan Musul operasyonunda, Peşmerge güçleri ve Irak ordusu, tam koordinasyon içinde çok sayıda stratejik bölgeyi kurtararak DAİŞ’e büyük darbeler vurdu. Başkan Mesut Barzani’nin Kürdistan Peşmergesine, Haydar Abadi’nin ise Iraklı güçlere eş zamanlı olarak verdikleri talimatla başlatılan operasyon çerçevesinde, kentin doğu kısmının büyük çoğunluğu kontrol altına alındı.

Koalisyon Sözcüsü, yaptığı açıklamada ayrıca Musul’un Skir ve Tamim mahallesinde DAİŞ’in savunma hattının kırıldığını sözlerine ekledi.

El Arabiya ajansında yer alan bir habere göre söz konusu iki mahallede de DAİŞ teröristleriyle Iraklı güçler arasındaki sokak çatışmaları devam ediyor.  Haberde, Anti-terör birliklerinin, Musul’un doğu yarısının çoğunluğunu ele geçirdiği ve diğer birliklerin de güney cephelerden ilerlemeye devam ettiği ifade edildi.

Associated Press’e iki gün önce mülakat veren Irak Başbakanı Haydar Abadi, Musul’un 2017 yılına girilmeden önce tamamen kurtarılacağını söylemişti.