Rojava’da çıkarılan göçmen yasası iptal edildi

Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) bağlı Özerk Yönetim, “Kimliği Belirsiz Kişilerin Mülkiyetinin Korunması ve Yönetimi Yasası”nın iptal edildiğini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Rojava’daki Özerk Yönetim’in göçmenlerle ilgili çıkardığı yasa, gelen tepkiler üzerine iptal edildi.

Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) bağlı Özerk Yönetim, “Kimliği Belirsiz Kişilerin Mülkiyetinin Korunması ve Yönetimi Yasası”nın iptal edildiğini açıkladı.

Özerk Yönetim tarafından yapılan açıklamada, yasanın yeniden tartışılacağı ve bölge halkının çıkarına uygun olarak yeniden düzenleneceği belirtildi.

Açıklamada, “Bu yasa tasarısı medya, sivil toplum örgütleri ile Kuzey ve Batı Suriye halkı tarafından yanlış anlaşıldı” denildi.

 “Kimliği Belirsiz Kişilerin Mülkiyetinin Korunması ve Yönetimi Yasası”, göçmenlerin temel haklarını ihlal ettiği tartışmalarına yol açmıştı.

ENKS: YASA İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR

Öte yandan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Hukuk Bürosu Üyesi Rıdvan Sido, K24’e yaptığı açıklamada, yasanın geriye dönük bir uygulama olduğunu belirterek, “Bu yasa, üçüncü ve dördüncü derece göçmenleri içermeliydi” ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu yasanın uluslararası devletlerin prensiplerine ve insan haklarına aykırı olduğundan söz eden Rıdvan Sido, şunları dile getirmişti:

“Bu yasa aynı zamanda Özerk Yönetim’in imzaladığı Sosyal Sözleşme ve Mutabakat Belgesi’ne de aykırıdır. Bu durumda, Sosyal Sözleşme’ye aykırı yasalar iptal edilmelidir. Bununla beraber bu yasa, Sosyal Sözleşme’ye aykırı olan daha önceki herhangi bir yasayı da geçersiz kılmaktadır. Özerk Yönetim’in diğer birçok yasası gibi bunun da halkımızın çıkarlarına aykırı olduğunu görüyoruz. Özerk Yönetim bu yasayı yürürlükten kaldırmalı ya da değiştirmelidir.”