Amin Maalouf: Bu durum ancak mafyayla açıklanır

Fransız Le Point dergisine konuşan yazar Amin Maalouf, 4 Ağustos’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

HABER MERKEZİ

Lübnanlı Fransız yazar Amin Maalouf, Beyrut’taki patlamanın sebebinin yolsuzluk, ihmal ve kayırmacılık olduğunu belirterek, "Bu kadar yüklü miktarda patlayıcıyı o limanda tutmak, bu maddeyle uygun zamanda ticaret yapma fırsatı kollayan bir mafyayla açıklanır" dedi.

Fransız Le Point dergisine konuşan yazar Amin Maalouf, 4 Ağustos’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Amin Maalouf, patlamayı ilk öğrendiği andaki duygularını şu cümlelerle aktardı:

"Beyrut’ta tam olarak ne olduğunu anlamam için ekran karşısında tam bir gün boyunca olup biteni izledim. Bu sefer olanlar ana vatanımda yaşanan ve sonu gelmeyen anlaşmazlıklar silsilesinin bir halkası değildi. Belli ki bu bir nükleer patlama da değildi. Ancak sıradan bir patlama da değildi."

“Bu kadar uzun süre boyunca bu depolar bu patlayıcılarla nasıl dolu halde durdu?” diye soran Maalouf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu bir ihmal miydi, yoksa mecazi anlamda, o ana kadar patlamasa da her an patlamaya hazır bir devleti mi işaret ediyordu? Patlamanın tesadüfle gerçekleştiğini düşünsek bile olanlara tesadüf veya talihsizlik diyemeyiz. Bu elbette doğal afet de değildi. Bu olayda kötü şans ve tesadüflere yer yok. Ancak şöyle bir tesadüften bahsedebiliriz; bu yıl değil de geçen yıl veya önceki yıl da olabilirdi ama olmadı. Patlayıcılar bu yıl patladı."

Felaketin sebebinin yolsuzluk, ihmal ve kayırmacılık olduğunu belirten Maalouf, "Bu kadar yüklü miktarda patlayıcıyı o limanda tutmak, bu maddeyle uygun zamanda ticaret yapma fırsatı kollayan bir mafyayla açıklanır" ifadelerini kullandı.

Maalouf, "Buna yolsuzluklarla yozlaşan, kârlı kaçakçılık faaliyetleri yürüten belli gurupların hizmetine sunulan devletin kurumları da eklenince olanları tesadüflerle veya kötü şansla açıklamak mümkün değil” diye konuştu.

Ünlü yazar Lübnan’ın bölge için önemine dikkat çekerek, “Lübnan çok renkliliğiyle, ekonomisiyle Doğu ve Batı arasındaki kardeşliğin ve özgürlüklerin sembolü olmasıyla rol model bir ülkeydi” dedi.

BEYRUT LİMANI'NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Söz konusu patlamada 177 kişi hayatını kaybetmişti.