‘Beyrut'taki patlamada Hizbullah'ın etkisi olabilir’

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamada Hizbullah'ın etkisinin olabileceği iddia edildi.

HABER MERKEZİ

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamada Hizbullah'ın etkisinin olabileceği iddia edildi.

Almanya'da haftalık yayımlanan haber dergisi Der Spiegel’in sayısında, Lübnan'ın başkentinde büyük bir yıkıma yol açan amonyum nitrat patlamasıyla ilgili "Hizbullah bağlantısı" iddiasında bulunuldu.

Dergideki habere göre, patlayıcıları Beyrut'ta depolandıkları limana sahibinin Hizbullah'la ilişkisi olabileceği belirtilen bir gemi taşıdı.

Haberdeki iddiaya göre, Rhosus adlı geminin sahibi Kıbrıslı armatör Karalambos Manoli, Tanzanya merkezli FBME bankasına yüklü miktarda kredi borcu bulunuyor.

ABD’li yetkililere göre göre söz konusu banka Hizbullah’ın para aklama işlerini yürütüyor.

Amerikan kayıtlarına göre, FBME bankası borcunu geciktiren veya ödemede zorlanan müşterilerini Hizbullah yararına faaliyetlere zorluyor.

Der Spiegel, sahibinin söz konusu banka ile ilişkilerinden dolayı geminin patlayıcıları Hizbullah için taşımış olabileceği sorusunu gündeme getiriyor.

Dergi, haberdeki bilgilerin mahkeme protokollerinden elde edildiğini aktardı.

Daha önce yapılan açıklamalarda geminin sahibinin Rus iş adamı İgor Greçuşkin olduğu belirtilmişti. Ancak Der Spiegel dergisinin uluslararası Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ile yaptığı araştırmaya göre, Greçuşkin gemiyi sadece kiraladı, Rhosus adlı geminin asıl sahibi Kıbrıslı Manoli.

Haberde ayrıca 2013'te Gürcistan’dan Mozambik’e hareket eden gemide taşınan amonyum nitratın bir kısmının patlamadan önce ortadan kaybolduğu iddiası da dile getirildi.

BEYRUT LİMANI'NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen ve yaklaşık 3 bin ton amonyum nitratın neden olduğu bildirilen patlamada en az 182 kişi hayatını kaybetmiş, 6 binden fazla kişi de yaralanmıştı.

Patlamaya limanda yıllarca özel güvenlik önlemleri alınmadan depolanan amonyum nitrat maddesinin neden olduğu açıklanmıştı.

Patlayıcı maddenin 2013’te Gürcistan'dan Mozambik'e yola çıkan Rhosus adlı gemiden kaldığı, o zamanlar maddi sıkıntılar ve yetersiz güvenlik koşulları nedeniyle geminin yoluna devam etmesine izin verilmediği, akabinde de patlayıcının Beyrut Limanı’nda depolandığı duyurulmuştu.