Beyrut Limanı'nda 79 konteyner dolusu tehlikeli kimyasal daha bulundu

Lübnan ve Fransa ordusundan askeri uzmanların limanda yaptığı araştırmalarla ilgili yapılan açıklamada, "14-22 Ağustos aralığında hidroklorik asit (tuzruhu) içeren 25 ve başka kimyasallar içeren 54 konteyner bulundu" bilgisi paylaşıldı.

HABER MERKEZİ -  2 bin 750 ton amonyum nitratın patlamasıyla büyük bir felaketin yaşandığı Beyrut Limanı'nda yapılan araştırmalarda kimyasal dolu 79 konteynere daha ulaşıldı.

Lübnan'ı 4 Ağustos'ta vuran Beyrut Limanı'ndaki devasa patlamanın ardından bölgede tehlikeli kimyasal dolu 79 konteyner bulundu.

Lübnan ve Fransa ordusundan askeri uzmanların limanda yaptığı araştırmalarla ilgili yapılan açıklamada, "14-22 Ağustos aralığında hidroklorik asit (tuzruhu) içeren 25 ve başka kimyasallar içeren 54 konteyner bulundu" bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada “bu kimyasalların sızıntı yapmasının feci sonuçları olacağı” vurgusunda bulunuldu.

Daha önce Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, yaklaşık 180 can alan ve 40 bin kişiyi yaralayan patlamaya, “Beyrut Limanı'ndaki bir depoda 7 yıldır tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını” söylemişti.

Patlamaya ihmalkarlığın yol açtığına dair resmi açıklamalar ve zaten zorlukla kurulmuş Hassan Diyab başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin istifasına koşut binlerce kişi sokaklara dökülüp protesto eylemleri düzenlemişti.

BEYRUT LİMANI'NDAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen ve yaklaşık 3 bin ton amonyum nitratın neden olduğu bildirilen patlamada en az 182 kişi hayatını kaybetmiş, 6 binden fazla kişi de yaralanmıştı.

Patlamaya limanda yıllarca özel güvenlik önlemleri alınmadan depolanan amonyum nitrat maddesinin neden olduğu açıklanmıştı.

Patlayıcı maddenin 2013’te Gürcistan'dan Mozambik'e yola çıkan Rhosus adlı gemiden kaldığı, o zamanlar maddi sıkıntılar ve yetersiz güvenlik koşulları nedeniyle geminin yoluna devam etmesine izin verilmediği, akabinde de patlayıcının Beyrut Limanı’nda depolandığı duyurulmuştu.