Hükümet yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili kararını verdi

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılının online (uzaktan eğitim) olarak başlatılmasına karar verdi.

ERBİL (K24) - Kürdistan Bölgesi Hükümeti, coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılının online (uzaktan eğitim) olarak başlatılmasına karar verdi.

Bakanlar Kurulu bugün, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında video konferans yöntemiyle toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda yeni eğitim-öğretim yılının nasıl başlayacağı konusu ele alındı.

Toplantının başında Eğitim Bakanı Alan Heme Said ve Koordinasyon ve Takip Ofisi Başkanı Abdulhakim Xesro, tedbirler kapsamında hazırlanan seçeneklerle ilgili geniş bir rapor sundu.

Daha sonra Sağlık Bakanı Saman Berzinci, Kürdistan Bölgesi’ndeki sağlık durumu ve coronavirüs salgınıyla ilgili son gelişme ve verilerle ilgili sunum yaptı.

Bütün ihtimaller, devam eden salgın süreci, öğrencilerin sağlığı ve eğitim durumları göz önünde bulundurularak, ilgili bakanlıkların da önerisiyle 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin online (uzaktan eğitim) olarak başlatılmasına karar verildi. Lise son sınıflar ise kapsam dışında tutuldu.

Bakanlar Kurulu ayrıca, salgınla ilgili tedbirlere uyulmasının sağlanması konusunda Sağlık Bakanlığı’nı görevlendirdi.