BM’den 'işkence' iddiaları için: Acil, tarafsız ve kapsamlı soruşturma başlatılmalı

“İşkence iddiaları araştırmalı”

İşkence ve kötü muamele iddialarının ardından Türkiye’ye gelerek incelemelerde bulunan BM İşkence Özel Raportörü Nils Melzer, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından ‘uygulamaların’ Türkiye’de yaygın bir şekilde uygulandığı izlenimi edindiklerini söyledi. Melzer, “Acil, tarafsız ve kapsamlı soruşturma başlatılmalı” dedi.

Türkiye ziyaretinde Ankara, İstanbul, Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya giden Melzer, Adalet, Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları yetkilileriyle de bir araya geldi. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’da da temaslarda bulunan ve İstanbul Adli Tıp Kurumu yetkilileri, insan hakları örgütleri temsilcileriyle de görüşmeler gerçekleştiren BM yetkilisi, Sincan F Tipi Cezaevi ile Kadın Ceza İnfaz Kurumu’nu, Diyarbakır D ve E tipi cezaevlerini, İstanbul Silivri Cezaevi’ni, Şanlıurfa ve İstanbul’daki polis karakollarını da ziyaret etti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında gösterdikleri işbirliği için Türk yetkililere teşekkür eden Melzer, Türkiye’nin 90’lı yıllar sonrasında uygulamaya başladığı işkenceye karşı sıfır tolerans politikasının 15 Temmuz darbe girişimi ve arkasından yürürlüğe giren OHAL uygulamasıyla zayıfladığını tespit ettiklerini anlattı.

“KHK’lar endişe verici”

Darbe girişiminin ardından ‘toplumda genel bir korku ve güvensizlik hissiyatı’ oluştuğunu, işkence ve kötü muamele iddialarının araştırılamadığını belirten Melzer, “Gözaltı süresini yargı denetimi olmadan 30 güne çıkaran ve 5 güne kadar avukatı ile görüşmesine izin vermeyen kanun hükmünde kararnameler endişe verici. Avukata ve yargı denetimine hızlı bir şekilde erişim; işkence ve kötü muamelenin ortaya çıkmasına katkı yapacak bir ortamın gerçekleşmesinin önlenmesi açısından vazgeçilmezdir” diye konuştu.

“Acil, tarafsız ve kapsamlı soruşturma başlatılmalı”

Gözaltı ve tutuklamalarda kolluk kuvvetlerinin keyfi olarak hareket ettiğini ve işkence-kötü muamele uygulamalarından çekinmediğini tespit ettiklerini ifade eden Melzer, ilk günlerdeki karmaşanın ardından kolluk kuvvetlerinin daha dikkatli davrandığını anlatırken, tutuklu ve hükümlülerle yaptıkları görüşmelerde ‘derin ve uzun süreli bir travmaya’ tanık olduklarını vurguladı. BM yetkilisi, Türk makamlarına işkence iddialarına yönelik ‘acil, tarafsız ve kapsamlı soruşturma başlatılması’ çağrısında bulundu.

“İşkence iddiaları araştırmalı”

Cezaevlerindeki genel koşulların ‘tatminkar’ olduğunu ancak cezaevlerinin gerçek kapasitelerinin yüzde 125 ve yüzde 200’den fazla oranında dolu olduğunu gördüklerini aktaran Melzer, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki güvenlik ortamı değişken ve hükümet de yeni darbe girişimlerine karşı önlem almakta haklı ancak işkenceyle mücadeleden de taviz verilmemeli. İşkenceye karşı sıfır tolerans ısrarla uygulanmalı ve tüm iddialar araştırılmalı.”