Sakarya’da Kürt işçilere saldırı!

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçilerin, işveren ve köylülerin saldırısına uğradığı ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ - Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamaya giden işçilerin, işveren ve köylülerin saldırısına uğradığı ortaya çıktı.

MA’nın haberine göre, Mardin Mazıdağı'ndan Sakarya kentine giden 16 fındık işçisi işveren ve köylülerin saldırısına uğradı, ardından, memleketlerine dönmek için yola çıktı.

Saldırıya uğrayanlardan Barış Demir, olaydan önce işverenle aralarında bir sorun olmadığını dile getirerek, “Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren gelip, ‘köpek sürüsü’ diye laf söyledi. Bunun üzerine bahçeden çıktık” dedi.

Bahçeden çıktıkları için işveren tarafından, “Siz burayı memleketiniz mi sandınız burası bizim” şeklinde tehdit edildiklerini aktaran Demir, “Bunun üzerine bize saldırdılar. 8 kişi, 3 kişiye sopalarla saldırdı” şeklinde yaşadıklarını anlattı.

İşçilerin çektiği videodaki saldırı anında kadın işçilerinin de darp edildiği görünüyor.

Saldırıdan sonra işçiler, şehri terk ederek memleketlerine dönmek için yola çıktı.

SAKARYA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Sakarya Valiliği, Kürt işçilere saldırı haberinin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Valilikten yapılan açıklamada, konu ile ilgili araştırmada 22 Ağustos'ta Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı ve olayın yargıya intikal ettiği belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiğinin aktarıldığı açıklamada, “bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısının tespit edilemediği” belirtildi.

"Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikayet bulunmamaktadır" ifadesine yer verilen açıklamada, görüntülerin nerede ve ne zaman yaşandığının tespitiyle ilgili de Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçildiği kaydedildi.