"DAİŞ, Avrupa'da Orta Doğu'dakine benzer eylemlere hazırlanıyor"

Europol Terörle Mücadele Merkezi'nin, 'AB ülkelerine yönelik gözden geçirilmiş tehdit unsurlarını içeren raporuna' göre DAİŞ Avrupa'yı hedef aldı.

Haber Merkezi- Suriye ve Irak'ta mevzi kaybeden DAİŞ'in Avrupa'da Orta Doğu'daki eylemlerine benzer eylemler yapma hazırlığında olduğuna dair uyarı yapıldı.

Europol Terörle Mücadele Merkezi'nin, 'AB ülkelerine yönelik gözden geçirilmiş tehdit unsurlarını içeren raporuna' göre DAİŞ Avrupa'yı hedef aldı.

Avrupa Polis Örgütü (Europol) tarafından yapılan uyarıda, DAİŞ'İn bomba yüklü araçla saldırı, insan kaçırma ve gasp gibi eylemlerini Avrupa'ya taşımaya hazırlandığı belirtildi.

Uyarıda DAİŞ'in hedefinde özellikle DAİŞ'e karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon'a katılan ülkelerin yanı sıra Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Belçika da var.

Europol'un raporunda Irak ve Suriye'de DAİŞ'in bitirilmesiyle birlikte cihatçıların Avrupa'daki evlerine dönebileceğine dikkat çekiliyor. Avrupa'da onlarca DAİŞ üyesi ve sempatizanı bulunduğu vurgulanan raporda saldırıların, IŞİD'e bağlı hücrelerin yanısıra, tek başına hareket eden "yalnız kurtlar" tarafından da gerçekleştirilmesi olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor ve 'ani ve plansız saldırılar da meydana gelebilir.' deniliyor.

Raporda ayrıca Fransa'da saldırı düzenleyen DAİŞ üyelerinin aynı zamanda bomba yüklü araçla saldırı düzenlemeyi planladığı da aktarıldı.

Öte yandan Europol Genel Müdürü Rob Waingright, Avrupa'ya yönelik tehdidin hâlâ çok yüksek olduğunu söyledi.

"Sığınmacı kamplarında çalışıyorlar"

DAİŞ'in, Suriye'deki savaştan kaçan mültecileri kullandığı ifade edilen raporda, bunu sığınmacı kamplarına sızdıkları kamplarda, Avrupa'daki mülteci karşıtlığı üzerinden yaptığı propaganda ile sığınmacıları radikalleştirerek gerçekleştirdiği üzerinde duruldu.

DAİŞ'in Avrupa'daki suçlularla birlikte çalıştığı belirtilirken silah alımı, sahte kimlik ve belge temini gibi konularda DAİŞ ve suçluların ilişkili olduğu ifade edildi.

Raporda, Suriye ve Irak'ın temizlenmesinden sonra cihatçıların yeni eylem üssünün Libya olacağı değerlendirildi.

 

Kaynak: BBC