KDP-S’den DSM ile Halkın İradesi Partisi anlaşmasına tepki

Kürdistan Demokrat Partisi - Suriye (KDP-S Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM), Halkın İradesi Partisi’yle yaptığı anlaşmanın, Rusya’nın, Kürtlerin denetimindeki bütün bölgeleri Suriye rejimine bağlama girişimi olduğunu belirterek tepki gösterdi

ERBİL (K24) - Kürdistan Demokrat Partisi - Suriye (KDP-S) Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM), Halkın İradesi Partisi’yle yaptığı anlaşmanın, Rusya’nın, Kürtlerin denetimindeki bütün bölgeleri Suriye rejimine bağlama girişimi olduğunu belirterek tepki gösterdi.

KDP-S Politbüro’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın, Suriye’nin bütün bölgelerini rejimin kontrolüne geçirmeye çalıştığına yer verildi. DSM ile Kadri Cemil liderliğindeki Halkın İradesi Partisi’yle yapılan anlaşmanın da bu çerçevede olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, Rusya’nın bu anlaşmayla DSM’yi Suriye ve Suriye Anayasası görüşmelerine dahil etmek istediği vurgulandı.

31 Ağustos Rusya’nın başkenti Moskova’da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya gelen DSM ve Halkın İradesi Partisi, bir anlaşma imzalamıştı.

Kadri Cemil, imzalanan anlaşmanın Suriye’de çözüm için önemli maddeleri barındırdığını söyledi.

DSM Eşbaşkanı İlham Ahmed ise, imzalanan müzakerenin Suriye’de çözüm için yeni bir adım olduğunu vurgulayarak, “Suriye’deki tüm tarafların askeri çözüm yerine siyasi çözüme ağırlık vermesini umut ediyoruz. Artık anlaşmazlık ve savaşa son verilmeli, göçmenlerin evlerine dönmeleri ile tutukluların serbest kalmalarının önü açılmalıdır” dedi.