Müzakereler tamam: Yunanistan Fransa’dan 18 savaş uçağı alıyor

Yunan ordusunu güçlendirmek için Fransız yapımı 18 Rafale savaş uçağı, 4 deniz fırkateyni ve 4 de helikopter alacağını açıkladı

HABER MERKEZİ - Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de tansiyon yükselirken, Yunanistan’dan "büyük" bir silah satın alma programı ve ülkenin silahlı kuvvetlerinin yeniden örgütlenmesi için harekete geçtikleri açıklaması geldi.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin sondaj arama çalışmalarına karşı birlikte hareket eden Fransa ve Yunanistan, bir süredir kulislerde konuşulan 18 Rafale savaş uçağı alımına ilişkin müzakereleri tamamladı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunan ordusunu güçlendirmek için Fransız yapımı 18 Rafale savaş uçağı, 4 deniz fırkateyni ve 4 de helikopter alacağını açıkladı.

Selanik'te konuşan Miçotakis, ayrıca, ordunun yeniden yapılandırılması çerçevesinde, 15 bin ek asker alınacağını ve savunma sanayisini daha fazla finanse edileceğini söyledi. Miçotakis tarafından açıklanan program ayrıca, 4 fırkateynin yenilenmesi ve tanksavar silahları, torpidoları ve füzelerin satın alınmasını da içeriyor.

Yunan Başbakanı Miçotakis, "Silahlı kuvvetlerimizi güçlendirme zamanı geldi. Bu, ulusal bir kalkan oluşturacak önemli bir programdır" dedi. Bu programın binlerce yeni istihdam yaratacağını da sözlerine ekledi.

Uzun süre alıcı bulamayan Fransız Rafale savaş uçakları 2015 yılından bu yana Hindistan ve Mısır da dahil olmak üzere pek çok ülkeye satıldı. İlk olarak 1980'lerin ortasında, Fransız Mirage 2000 ve İngiliz, İtalyan ve Alman Tornado'nun yerini alma arzusundan doğan Rafale A uçağı, ilk uçuşunu 4 Temmuz 1986'da Istres'de tamamladı.

Fransız Donanması ve Hava Kuvvetleri tarafından 2004'ten bu yana kullanılan Rafale, önceki nesillerden yeni tip savaş uçağının yerini aldı. Ancak diğer ülkelere ihraç edilmesi için uzun süre beklemesi gerekti. (Kaynak: VOA)