Borell: Yunanistan ile Türkiye arasında ciddi çatışma riski var

Avrupa Birliği (AB) Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belarus ve Doğu Akdeniz'de patlak veren krizlere işaret ederek komşu ülkelerin “alevler içinde” olduğunu bu yüzden üye ülkelerin birlik ve beraberlik içinde güçlü ortak tavır belirlemesinin önemine vurgu yaptı.

HABER MERKEZİ - Avrupa Birliği (AB) Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belarus ve Doğu Akdeniz'de patlak veren krizlere işaret ederek komşu ülkelerin “alevler içinde” olduğunu bu yüzden üye ülkelerin birlik ve beraberlik içinde güçlü ortak tavır belirlemesinin önemine vurgu yaptı.

Financial Times gazetesinin sorularını cevaplayan Borrell, "Son 10 ay içerisinde, Libya'dan Belarus'a bölgemiz alevler içinde kaldı. Her şey beklediğimden çok daha kötü oldu" ifadelerine yer verdi.

Josep Borrell, Balkanlar'ın ise bir “barut fıçısı” olduğunu, AB'nin bölgesel güvenliği adına duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

AB VE TÜRKİYE ARASINDA SONDAJ KRİZİ

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü sondaj çalışmaları nedeniyle bölgede artan tansiyon 24 Eylül tarihinde AB liderler zirvesinin gündemine gelecek.

Borrell, "Doğu Akdeniz'de Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasında tansiyon katlanarak artıyor, çatışma riski var" dedi.

Artan gerilim üzerine Yunanistan, bölgeye deniz ve hava kuvvetleri birimleri konuşlandırırken, Fransa askeri devriyelere başladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Yunanistan ve Kıbrıs'ın yanında oldukları mesajını verdi.

Macron, bölgenin istikrara kavuşturulması için AB'nin Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeyi hedeflediğini de belirtti.

Ankara, Macron'u "yasal dayanaktan yoksun, ön yargılı ve gerçek dışı" olmakla suçladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis cumartesi günü Selanik'teki 'Helexpo Forum' kapsamında yaptığı konuşmada Fransa'dan 18 Rafale tipi savaş uçağı saltın alacaklarını duyurdu. Miçotakis, "5 yıllık program çerçevesinde silahlı kuvvetlerimizi 15 bin yeni askerle güçlendireceğiz ve savunma sanayisini faaliyete geçireceğiz" dedi.

AB 9 Ağustos tarihinde Belarus'ta gerçekleşen seçimleri tanımadığını açıklamıştı.

AB Dışişleri Bakanları 21 Eylül tarihinde Belarus'a yönelik uygulanacak yaptırımları masaya yatıracak.

BALKANLAR

AB’yi endişelendiren bir diğer konu Balkan ülkeleri. Brüksel aşamalı olarak Batı Balkan ülkelerinin birliğe girmesine sıcak bakıyor ancak Sırbistan ve Kosova arasındaki anlaşmazlıklar durumu zorlaştırıyor.

Borrell, "Balkanları istikrara kavuşturamazsak, jeopolitik bir güç olarak kabul görmek zor olacak. Zira bunu başka kimse yapmayacak. Sadece Avrupalılar" dedi.