14 yaşındaki kolber telefon alıp online eğitime başlayacaktı, dağdan düştü

Doğu Kürdistan’da (Rojhılat) pandemi nedeniyle uygulanan online eğitimden yararlanabilmek için kolberliğe giden 14 yaşındaki çocuk, dağdan düşerek ağır yaralandı

ERBİL (K24) - Doğu Kürdistan’da (Rojhılat) pandemi nedeniyle uygulanan online eğitimden yararlanabilmek için kolberliğe giden 14 yaşındaki çocuk, dağdan düşerek ağır yaralandı.

Mani Haşimi isimli Kürt çocuk, coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yerine online eğitime geçilen Doğu Kürdistan’da yaşıyor. Online eğitim görebilmek için akıllı bir telefona ihtiyaç duyan Haşimi, annesi Runak ile birlikte 4 çuval taze fasulyeyi sırtlayıp sınırı geçmek için yola koyuldu. Dağ yolundan geçerlerken dengesini kaybeden Mani Haşimi, uçurumdan düşerek ağır şekilde yaralandı.

Evinde tedavi gören 14 yaşındaki çocuk, bir akıllı telefon alıp derslerine başlamak istediğini söylüyor.

Anne Runak, “Mani derslerinde başarılı, çalışkan bir çocuk. Geçtiğimiz yıl not ortalaması 20 üzerinden 18’di” diye konuştu.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü, Pawe’ye bağlı Şimşer köyünden olan Mani Haşimi’nin, 6 Eylül’de Newsud bölgesinde dağdan düşerek yaralandığını açıkladı.

Örgüt, Haşimi’nin İranlı askerlerin pususuna düşmemek için kaçarken dağdan düştüğünü ve yüzü ile vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını belirtti.

İran’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle Doğu Kürdistan’da binlerce kişi geçim için sınır boyunda kolberlik (sırtında yük taşıyanlar) yapıyor. Her yıl çığ düşmesi gibi doğa olaylarının yanı sıra İranlı güçlerin ateş açması sonucu çok sayıda kolber yaşamını yitiriyor.